YouTube Geçmişi Duraklatma ve Silme

Tüm Google servislerinde bulunan verilerimiz arşivlendiği gibi YouTube verilerimizde arşivlenmekte.

Eğer geçmişte izlediğiniz videoların ve yaptığınız aramaların kayıt altında olması hayatınızı kolaylaştırmıyorsa, bu gibi verilerin saklanması güvenliğiniz açısından büyük tehlike arz etmektedir.

Google hesabınızın çalınması halinde bu veriler ortaya çıkabilir ve her türlü maddi ve manevi zarara uğrayabilirsiniz.

Bu sebeple sadece YouTube değil, herhangi bir web sitesi için size verilen geçmiş silme vb. imkanları muhakkak kullanın. Şimdi YouTube verilerimizin artık kayıt altına alınmamasını sağlayalım ve kayıt altında bulunan verileri silelim.

• İlk olarak google.com’a gidin ve hesabınıza giriş yapın. Profil fotoğrafınıza tıklayın ve “Hesabım” sekmesine gidin.
• Ardından “Kişisel bilgiler ve gizlilik” sekmesinde yer alan “Etkinliğim’e git” butonuna tıklayın.
• YouTube etkinliklerinizin izlenmesini durdurmak için sol üst köşede yer alan menü simgesine tıklayın ve ardından açılan menüden “Etkinlik kontrolleri” seçeneğine tıklayın.
• Daha sonra karşılandığınız sayfadan en alt kısımda yer alan YouTube dahil tüm servislerde izlenmeyi duraklatma özelliğinden yararlanabilirsiniz.
• Artık yeni aktivitelerin kayıt altına bir nebze de olsa emin olduysak, YouTube için “Geçmişi Yönet” butonuna tıklayın.
• Masaüstü versiyonda ve mobil versiyonda farklılık gösterebileceği için sağ üst bölmede veya farklı bir konumda yer alan butona tıklayarak “Etkinlik silme ölçütü” seçeneğine tıklayın.
• Ardından tarihi “Tüm zamanlar” olarak ayarlayıp “Sil” butonuna tıklayın.

Kötü niyetli insanların veya çocuğunuzun bilmeden telefonunuzu kurcalayarak tüm geçmişinizi görmesini istemiyorsanız sadece YouTube değil, Google servisleri dahil tüm sitelerde bu özellikleri kullanmalısınız.

Güvenliğe önem vermeye başladıysanız sitelere kayıt olurken, uygulama indirirken sizlerden ne tür izinler istendiğine, hangi şartları kabul ettiğinize dikkat edin ve okumadan kabul etmeyin.

Bir cevap yazın