Telefonunuz Güvenli Mi? Akıllı Telefon Güvenliği

Fotoğraflarımızın, videolarımızın ve önemli bilgilerimizin bulunduğu akıllı telefonlarımız ne kadar güvenli?


Özel fotoğraflardan, eski mahalledeki arkadaşımızın telefon numarasına kadar bir çok önemli veriyi bir arada bulunduran akıllı telefonumuzun güvenliğinden hiç şüphe ettik mi? Eğer etmediysek ve önlem almadıysak büyük bir tehtidle karşı karşıyayız demektir.

Şahsi veriler bir araya geldiğinde ve bir yığın oluşturduğunda şirketler için maddi kazanç, kötü niyetli kişiler için bir araç haline gelebiliyor. Onun için “benim verimi çalsalar ne olacak ki” demeyin. Kullandığınız işletim sisteminden, uygulamalara kadar hepsinin kullanım şartlarını, sizden istedikleri izinlere kadar hepsini tek tek okuyun.

Eğer hoşunuza gitmeyen, verilerinizin güvenliğini tehtid eden bir durumla karşılaşırsanız, sizin için çok önemli de olsa işletim sistemini veya uygulamayı kullanmayı bırakıp alternatiflere bakın. Alternatif bulamazsanız kurulum esnasında bu iznin iptali gibi bir seçenek varsa izni iptal edip kurulum sağlayın.

Uygulama indirirken Google Play gibi bir nebze de olsa güvenlik önlemi almış mağazaları kullanın. Android için .apk uzantılı, dış kaynaklardan indirilmiş uygulamalar mağazaya oranla çok daha ciddi tehtidler oluşturabilir. Uygulamanın sizden istediği izinlere bakarken alakasız bir izin görürseniz uygulamadan uzak durmanız en sağlıklısı olacaktır.

İşletim sistemi ve uygulamalara karşı aldığınız güvenlik önlemleri her ne kadar yetersiz olsa da hiç bir şey yapmamaktan kesinlikle iyidir. Bu önlemlerin dışında üçüncü parti anti-virüs yazılımlarını indirebilirsiniz. Bilgisayarlarınızda çalışan anti-virüs yazılımlarından hiç bir farkı yoktur.

Akıllı telefonunuzda anti-virüs yazılımları kullanmanız sizi zararlı virüs yazılımlarına karşı %100 güvenli kılmasa da, hiç bir anti-virüs yazılımı bulunmayan telefonlara oranla daha korunaklı olacağı da bir gerçek.

Eğer uygulama dışında pdf vb. dosyaları dış kaynaklardan indiriyorsanız açmadan önce virüs taraması gerçekleştirmenizi öneririz. E-postalarınızı açarken size gönderilen bir bağlantı mevcutsa bu bağlantıyı açmadan önce “URL virus search” metoduyla gideceğiniz adresin güvenli olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Bazı web sitelerinde sahte virüs uyarılarıyla karşılaşmanız mümkündür, sizi inandırmak için telefonunuzun markasına kadar detaylandırırlar. Bu uyarılara hiç bir şekilde dokunmadan tarayıcıyı güvenli bir şekilde kapatıp, web sitesinden kurtulmak için tarayıcı geçmişini temizleyebilirsiniz.

Akıllı telefon güvenliği üzerine alınabilecek önlemler ne yazık ki bunlardan fazla öteye gidemiyor. İş yine akıllı telefon ve uygulama geliştiricilere kalıyor.

Bir cevap yazın