Teknoloji Böyle Bir Şey: Dubai, Bulutlara Elektrik Vererek Temmuz Ayında Çölde Şakır Şakır Yağmur Yağdırdı [Video]

Teknoloji Böyle Bir Şey: Dubai, Bulutlara Elektrik Vererek Temmuz Ayında Çölde Şakır Şakır Yağmur Yağdırdı [Video]

Dünyanın en kurak 10 ülkesinden bir tanesi olan Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı Dubai, çok ilginç bir projeyi hayata geçirdi. İngiltere’de hizmet vermekte olan Reading Üniversitesi bünyesindeki bilim insanlarının ortaklığıyla gerçekleştirilen proje ile drone’lar yardımı ile yağmur yağdırıldı. Dubaililer, hava sıcaklığının 50 santigrat dereceyi aştığı kentte yapay olarak yağdırılan yağmurla serinleme imkanı yakaladılar.

Dubaili yetkililer ile İngiliz bilim insanlarının ortak projesi, “Bulut Tohumlama” olarak isimlendiriliyor. Drone’lar, bulutlara verdikleri elektroşok dalgaları ile bulutların içerisinde olan su damlacıklarını bir araya getirip, yağmur halinde yere inmesini sağlıyorlar. Uzmanlar, yağmur yağması için su damlacıklarının bir araya gelerek bulutta serbest halde duramayacak kadar büyümesi gerektiğini, Bulut Tohumlama’nın da tam olarak bunu sağladığını ifade ediyorlar. 

Göz gözü görmedi

Dubai yapay yağmur

Birleşik Arap Emirlikleri Ulusal Meteoroloji Merkezi, drone’lar aracılığıyla yağdırılan yağmurla ilgili bir video yayınladı. Yayınlanan video, kentte yağdırılan yağmurun dozunun biraz abartıldığını gösteriyor. Zira yukarıda da görebileceğiniz gibi Bulut Tohumlama teknolojisi, kentin ana arterlerindeki ulaşımı olumsuz etkiledi. Bölge halkı, özellikle de bazı yerlerde göz gözü görmeyecek kadar yoğunlukta yağış olduğunu söylediler.

Dubai, dünyanın en az yağış alan bölgelerinden bir tanesi. Öyle ki kent genelindeki yağış miktarı, yıllık yalnızca 78 milimetre civarında oluyor. Bu da sıcaklığın dayanılmaz bir hale gelmesini sağlıyor. Hatta Dubai, bu durumun önüne geçebilmek adına 2017 yılından beri “Bulut Operasyonları” olarak isimlendirdiği projeler üzerinde çalışıyor. İşte Bulut Tohumlama, 15 milyon dolarlık Bulut Operasyonları’nın bir parçası.

Dubai’de yapay yollarla yağdırılan doğal yağmur