Operasyoncunun Üstünden Şarıl Şarıl Sular Akan Akışkan Soğutmalı Adaleye Video

Operasyoncunun Üstünden Şarıl Şarıl Sular Akan Akışkan Soğutmalı Adaleye Video
Basmakalıp koşullarda çalışan bir bilgisayar operasyoncusunu akışkanla temas ettirmek faciayla sonuçlanabilir. Ancak bu akışkan soğutma ile apayrı bir çözüm elde ediyorsunuz.

‘Akışkan soğutma’ denince insanların usuna, kasanın içerisinde akışkan dolu haznelerde bulunan teçhizat parçaları geliyor olsa da bu teknik olarak oldukça efor bir konu. Nitekim böyle bir tertibat kurmak için ya izolatör olan yağ eşi bir madde ya da bu mahsulde olduğu gibi 3M Novec akışkanı kullanmak gerekiyor.

3M Novec tarafından üretilen bu endüstriyel akışkanlar, hem elektriği iletmiyor ve bu sayede kısa devre olasılığını ortadan kaldırıyor, hem de içerisindeki teçhizatı olabildiği kadar soğuk yakalıyor.

Fuzzie adlı YouTube kanalında, bu cins akışkan soğutmaların konut üretimi kasaları planlanıyor. Ancak yukarıyada görmüş olduğunuz modeli eşlerinden ayıran ise fantastik ufak olması. Maliyeti söylenmemiş olsa da kullanıcıların konutta derleyebileceği bir adaleye olmadığını da belirtmek gerek. Dilerseniz kasanın üretim sürecini de hemen alttan izleyebilirsiniz.

Kaynak : https://www.pcgamer.com/watch-3m-dunk-an-intel-pc-inside-a-vat-of-liquid-to-keep-it-cool/