NVIDIA Neden Bu Pahalı Kartların İmalini Durdurdu? Okuyunca Hak Vereceksiniz

NVIDIA Neden Bu Pahalı Kartların İmalini Durdurdu? Okuyunca Hak Vereceksiniz
NVidia’nın yeni ekran kartları geldikçe bazı kartların budanması gerekti. Bu kararların arttaki anlam ise oldukça net.

Ağustos ayı geldiğinde yeni Turing sistemine sahip ekran kartı serisini piyasaya süren Nvidia, kartları daha iyi performans göstermesine karşın maliyetlerden dolayı oldukça tenkit etilmişti. 

Şirketin bir evvelki grafik mimarisi olan Pascal 2016 senesinde çıkmış, GTX 1080 ve GTX 1070 ile sanki gövde şovu yapmıştı. Nvidia daha sonra daha da üst seviye bir mahsul olan ve yeniden Pascal tabanlı çalışan GTX 1080 Yi’yi piyasaya sürdü.

Bağımsız üçüncü parti kuruluşlar tarafından yapılan testler neticesinde ise RTX 2080 Ti’nin sarih biçimde en süratli reyin ekran kartı olduğu ortaya çıkmıştı. RTX 2080, 699 dolar yaftaya sahipti ve GTX 1080 Ti’nin yerini alması tasarlanıyordu. Daha süratli ve daha pahalı bir GTX 2080 versiyonu da Founder Edition ismiyle raflarda gözükmeye başladı. Yeniden de genel maliyet çoğalışı, aradaki performans farkının albenisini götürüyordu. 

NVidia şu anda GTX 1080 Ti üretmiyor, ellerindeki stoklar da tükeniyor. GTX 1080 Ti artık üretilmeyecek. Sebebi de, en azından firma açısından oldukça manalı.

Neden Daha Önceki Mahsuller Üretsinler ki?

RTX 2080 geldikten hemen sonra maliyetler 699 dolar bandınan başlayacak biçimde ayarlanmıştı. Bu yarıyılda satıcılar ellerindeki GTX 1080 Ti’lerden kurtulmanın yollarını aradılar. Bu vaziyette de iki mahsul arasında bir maliyet farkı oluştu. 

Özellikle ilk yarıyıl RTX 2080 çabuksu bu maliyet farklarından negatif olarak etkilendi. Gidişatın pozitif yanı ise ortalıkta çok fazla GTX 1080 Ti kalmamış olması. Aynı maliyet aralığında ve eş performanslarda iki karttan daha yeni olanı üretmeye devam etmek, yeni geliştirilen mimari altyapıyı da göz önüne alınca oldukça manalı. GTX 1080 ile RTX 2080 aynı maliyete ve performansa sahip olsaydı dahi büyüyen teknolojiye geçimli olan RTX 2080 yapımına devam etmek gerekirdi. 

Yeniden de NVidia GTX 10XX serisini öyle basit vazgeçecek gibi değil, çünkü GTX 1070 Ti ve altı, değişik maliyet kategorilerinde şirketin elindeki tek koz. 20XX çabuksu ileride büyüme elbette gösterecektir ancak şu anda gidişat bu: Nvidia piyasadaki GTX 1080 Ti’ların bitmesini ve yerlerini GTX 2080’lerin almasını bekliyor ve bu gerçekten de çok manalı.

Kaynak : https://www.fool.com/investing/2018/11/12/why-nvidia-just-discontinued-this-expensive-graphi.aspx