Görüş mesafesi sıfıra indi: Taşıtlar mahsur! Yollarda son vaziyet…

Görüş mesafesi sıfıra indi: Taşıtlar mahsur! Yollarda son vaziyet...

Türkiye genelinde tesirli olan yoğun kar yağışı ve tipi sebebiyle çok rakamda noktada erişimde güçlükler yaşanıyor.

Bolu Dağı’nda kar yağışı, tesirini artırırken, Bolu tarafından D-100 yolunun İstanbul doğrultuyu, TIR geçişlerine kapatıldı. Erzurum’da yoğun kar yağışı ve tipi sebebiyle kara yollarında erişim eforlukla sağlanıyor. Bingöl’de yoğun kar yağışı ve tipi sebebiyle Elazığ’a erişimi sağlayan kara yolu kapandı. Antalya’yı Konya’ya bağlayan Akseki-Seydişehir karayolu Alacabel mevkisinde de sürücüler güç anlar yaşadı. Malatya-Gölbaşı karayolu erişime kapanırken Kahramanmaraş-Kayseri karayolunda da erişimde aksamalar alana geliyor.

BOLU’DA SON VAZİYET

Bolu Dağı’nda kar yağışı, tesirini artırırken, Bolu tarafından D-100 yolunun İstanbul doğrultuyu, TIR geçişlerine kapatıldı. Önlemin, ağır tonajlı taşıtların yolda kalarak, geçişin kapanmasına neden olmasının önlenmesi için alındığı bilindi. Yolda öbür taşıtların, zincir ve kar lastiği takılması koşuluyla geçişine izin veriliyor.

BİNGÖL-ELAZIĞ KARAYOLU KAPANDI

Bingöl’de yoğun kar yağışı ve tipi sebebiyle Elazığ’a erişimi sağlayan karayolu kapandı.

Valilikten yapılan söylemeye göre, yoğun kar yağışı ve tipi dolayısıyla Bingöl-Elazığ karayolunda görüş mesafesi sıfıra düştü.

Erişime kapanan yolda çok rakamda vasıta mahsur kaldı.

Kızılay ve AFAD takımları bölgede mahsur kalan yurttaşları kurtarmak için çalışmalara başladı.

Yetkililer, zoraki kalınmadığı sürece yurttaşları özel vasıtalarıyla trafiğe çıkmamaları mevzusunda uyardı.

KOP DAĞI GEÇİDİ ERİŞİME KAPANDI

Kar yağışı ve tipi suratından Bayburt-Erzurum kara yolunun Kop Dağı Geçidi erişime kapandı.

Akşam saatlerinden itibaren tesirli olan kar yağışının ardından Kop Dağı Geçidi her iki istikametli erişime kapandı. Karayolları takımları fırtına ve tipi sebebiyle kar arınma ve tuzlama çalışması yapamıyor. 

Bölgede güvenlik tedbiri alan trafik takımları taşıtların geçişine izin vermiyor. Yolcu otobüsleri Bayburt kent merkezinde bekletilirken takribî 50 vasıta Aşağıkop köyündeki depolama alanında bekletiliyor. Erzurum istikametinden gelen taşıtlar ise Aşkale ilçesindeki trafik hakimiyet noktasında depolanıyor.

Yetkililer, yol açma çalışmalarına başlanılamaması sebebiyle sürücüleri bölgeye gelmemeleri mevzusunda uyardı.

SİİRT’TE 60 KÖY YOLU ERİŞİME KAPANDI

Siirt’te kar yağışı sebebiyle Şirvan, Eruh, Pervari, Baykan ve Tillo’da 60 köy yolu erişime kapandı. Şehir Özel Yönet Müdürlüğü takımları yol açma çalışmaları başlattı.

Siirt’te yoğun kar yağışı sebebiyle Pervari ilçesine bağlı Gökbudak, Geçittepe, Besbelli, Bent, Doğan, Yapraktepe ve Sarıyaprak, Gümüşören köy gurup yolları, Şirvan ilçesine bağlı Ormanbağı, Maden köyü yolları, Eruh ilçesine Çetinkol, Cintepe, Demiremek, Dikboğaz, Dağdöşü, okçuları, Yanıkses, Akıllı, Kuşdalı, Görendoruk Baykan ilçesine bağlı Ardıçdalı, Dedebakır, Tütenocak, Yeşilçevre, Yarımca, Kasımlı, Gümüşören köy yolları erişime kapandı. Erişimin sağlanması için Şehir Özel yönet takımları yol açma çalışmaları başlattı. Köy yollarının açılması için 10 ayrı takımla başlatılan çalışmalar devam ediyor.

ADIYAMAN’DA SÜRÜCÜLER VASITALARIYLA YOLDA MAHSUR KALDI

Adıyaman’ın Besni ilçesinde tesirli olan kar yağışı sebebiyle sürücüler vasıtalarıyla yolda mahsur kaldı. Besni-Gaziantep karayolu İlçe Emniyet Müdürlüğü takımları tarafından kar arınma çalışmaları bitene kadar erişime kapatıldı. Yolda kalan bazı vasıtaları ise polis ekipleri itekleyerek ilerlemesini sağladı.

NURDAĞI’NDA KAR YAĞIŞI TRAFİĞİ NEGATİF ETKİLEDİ

Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde tesirli olan kar yağışı sebebiyle Gaziantep’e gitmek isteyen sürücüler güç anlar yaşadı.

İlçede öğle saatlerinde başlayan ve tesirini sürdüren kar yağışı yaşamı negatif etkiledi. Nurdağı-Gaziantep yolu Akyokuş mevkii kar sebebiyle buz yakaladı. Kar yağışına yolda tutulanlar ilerlemekte güçlük yaşadı. Sürücüler ve yolcular vasıtaları iterek ilerlemeye çalıştı. Karayolları ve belediye takımlarının yol açma çalışmaları devam ederken, polis yolda güvenlik tedbiri alarak sürücüleri uyardı.

ALACABEL’DE BUZLANMA SÜRÜCÜLERE GÜÇ ANLAR YAŞATTI

Antalya’yı Konya’ya bağlayan Akseki-Seydişehir karayolu Alacabel mevkisinde tipi ve buzlanma sebebiyle sürücüler güç anlar yaşadı. 

3 gündür tesirli olan kar yağışı bölgede erişimi negatif etkiledi. Akseki-Seydişehir karayolu 1825 metre yükseltili Alacabel mevkisinde tipi sebebiyle görüş mesafesi sıfıra düştü. Karayolları Alacabel takımı ise yol kenarına yığılan karlardan dolayı yolda daralma olmasından yol genişletme ve tuzlama çalışmalarını kesintisiz sürdürüyor. Akseki İlçe Jandarma Komutanlığı takımları ise yolda kalan sürücülere takviye etti. Yolda parasal zararlı kazalarda alana geldi.

TİPİ SEBEBİYLE MAHSUR KALAN TALEBELER KURTARILDI

Sivas’ın Gürün ilçesinde mektepten çıkıp köylerine giderken tipi sebebiyle kendilerini taşıyan minibüsün içerisinde mahsur kalan talebeler, İlçe Özel Yöneti takımları tarafından kurtarıldı.

Edinilen bilgiye göre taşımalı eğitim kapsamında Gürün’den aldığı talebeleri Bağlıçay ve Ayvalı köylerine taşıyan minibüs, yarım metreye ulayan kar kalınlığı ve tipi sebebiyle Ayvalı köyü yolunda mahsur kaldı. Talebeleri taşıyan minibüsle beraber özel bir araba da mahsur kaldı. Servis sürücüsünün takviye çağrısı üzerine İlçe Özel Yöneti takımları iş aygıtı ile taşıtların yanına giderek vasıtayı da saplandıkları yerden çıkartmayı muvaffak oldu. Talebelerin ve özel arabada bulunan bireylerin sıhhat vaziyetlerinin iyi olduğu bilindi.

KAYSERİ İSTİKAMETİNE GİDİŞ TRAFİĞE KAPANDI

Dün gece başlayan ve bugün de devam eden kar yağışı Kahramanmaraş’ta yaşamı negatif etkiledi. Kar yağışı özellikle kuzey ilçeler ve kentin yüksek kesimlerinde tesirli olurken, erişimde de aksamalar alana geldi. Kahramanmaraş Megakent Belediyesi ile karayollarına bağlı takımların yolları açmak için kesintisiz kürüme ve tuzlama çalışması yapıyor.

Kahramanmaraş-Kayseri yolunda TIR’ların kayması neticeyi Kayseri istikametine gidiş trafiğe kapanırken, yolda kalan sürücüler TIR’ı iterek yolu açmaya çalıştı ancak zaferli olamadı. Yolun Kahramanmaraş doğrultusunda ve Elbistan-Göksun Karayolu’nda ise erişim hakimiyetli olarak sağlanıyor.

HEYELANLAR YAŞANDI

Kar ve yağmur sebebiyle Kahramanmaraş’ın Nurhak ilçesinin Pınarbaşı Umutlu bölgesinde, Ekinözü ilçesinin Alişar bölgesinde, merkez Onikşubat ilçesinin de Hacınınoğlu bölgesinde toprak kayması ve heyelanlar yaşandı. Kahramanmaraş Megakent Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı takımları toprakları arınmak için çalışma başlattı.

İSTİNAT DUVARI ÇÖKTÜ, KARAYOLU KISMEN ERİŞİME KAPANDI

Adana’nın Kozan-Feke ilçeleri karayolunda çöken istinat duvarı erişimi aksattı.

Dağılcak mevkisinde yol kenarındaki istinat duvarı bölgede tesirini sürdüren yağış sebebiyle çöktü.

Moloz istifleri düşen karayolu kısmen trafiğe kapandı.

Jandarma takımlarının ihtarları güzergahında bölgede trafik akışı hakimiyetli sağlanıyor.

Yolun onarım çalışmasının ardından tekerrür çift istikametli erişime açılacağı bilindi.