Google ile Kayıp Telefonu Bulma

Telefonunuzun kaybolması veya çalınması gibi durumlarda google hesabınız sayesinde yer tespiti yapabilirsiniz.


Çalınmış veya kaybolan bir telefonun bulunması eski teknolojiye oranla daha kolay hale geldi. Telefonun içerisinde hat varsa, bu yazımızda anlattığımız metodları uygulamadan direkt olarak operatörünüzle iletişime geçip destek alın.

Google ile telefonun yerini bulmak ve kontrol altına almak istiyorsanız telefonunuzun internete bağlı olması gerekmekte. Mobil internetinizin açık olması bu durumda hayati önem arz ediyor. Kaybolan telefonunuzun internete bağlı olması mümkün görünse de, çalınan bir telefonun internete bağlı olma ihtimali oldukça düşüktür.

Fakat telefonu çalan kişi internete bağlanmak istediği taktirde telefonun kontrolünü elinize alarak telefonu anında kilitleyebilir, zil sesi çaldırabilir ve tüm verilerinizi uzaktan silebilirsiniz.

• Google hesabınıza giriş yapın ve “Hesabım” sekmesine gidin. Sekmeye şu adresten gidebilirsiniz > https://myaccount.google.com
• Adrese gittikten sonra “Oturum açma ve güvenlik” bölmesinin en altında yer alan “Telefonunuzu bulun” kısmına tıklayın.
• Eğer listede telefonunuzu görebiliyorsanız ve sağ tarafta yer alan en son kullanım süresi yakın bir zamanı gösteriyorsa, telefonu kurtarma ihtimaliniz oldukça yüksek. Listeden kurtarmak istediğiniz telefonu seçin.
• Güvenlik için şifrenizi girdikten sonra eğer telefonunuz kaybolduysa sağ kısımda yer alan “Zili çaldır” butonuna dokunun ve telefonunuz sessiz modda dahi olsa, zil sesi sayesinde telefonunuzun yerini bulun.
• “Akıllı telefonum çalındı” diyorsanız, telefonunuzu kilitleyebilir, oturumu kapatarak bir nebzede olsa verilerinizi koruyabilir ve son ihtimal olarak cihazdaki silinmesi mümkün olan tüm verileri silebilirsiniz.
• Telefonunuzu kilitlemek için butona tıklayın ve “Ekranınızı kilitlemek için şifre ayarlayın” kısmında ekran şifresini belirleyin. Daha sonra telefonunuzu çalan kişiye veya bulma ihtimali olan kişilere bir mesaj yazın(ekranda görünür). Ardından size ulaşabilecekleri bir telefon numarası yazın. Son olarak “Kilitle” butonuna tıklayın.
• Oturumu kapatmak için “Telefonunuzdaki oturumu kapatın” sekmesine tıklayın ve “Oturumu kapat” butonuna tıklayın. Eğer özel yazışmalarınızın olduğu bir mail hesabı veya özel fotoğraflarınızın bulunduğu bir google drive hesabınız bulunuyorsa bu seçeneği uygulayabilirsiniz.
• Uygulaması biraz riskli olan cihaz silme işlemi için “Cihazınızı silmeyi düşünün” seçeneğine tıklayın ve maddeleri okuduktan sonra “Evet, sil” butonuna dokunun.

Çalınan bir telefon için Google’dan önce hızlıca operatörünüzü arayın ve sim kartınız yoluyla adresin bulunmasını ve sim kartının iptali gibi işlemleri başlatın. Akıllı telefon kaybolma vakalarında teknolojinin gelişmesiyle birlikte telefonu bulma olasılığınız her geçen gün artmakta, bu sebeple buna benzer metotları denemekten vazgeçmeyin.

Bir cevap yazın