Genç bayan yaşlı adamı yapay teneffüs ile yaşama döndürdü

Genç bayan yaşlı adamı yapay teneffüs ile yaşama döndürdü

Sultangazi’ye bağlı Cebeci Semti Atatürk Bulvarı’nda eşiyle birlikte pazar alışverişinden dönen 70 yaşındaki Yaşar Ağıl aniden rahatsızlanarak yere yığıldı. Bu sırada arabasıyla seyir halinde bir bayan, gidişatı fark ederek desteğe koştu.

Yaşlı adamın kalp krizi geçirdiğini fark eden bayan, yapay teneffüs ve kalp masajı yaparak yaşlı adamı yaşama döndürmeyi muvaffak oldu. Bayan kalp masajı yaparken, etraftaki yurttaşlar ise sıhhat takımlarına haber verdi. 

İLK TAKVİYE MÜDAHALESİ YAŞAMA DÖNDÜRDÜ
Kısa müddet sonra vaka yerine gelen sıhhat takımları Yaşar Ağıl’ı hemen özel bir sağlık kurumuna götürdü. Burada rehabilitasyon altına alınan yaşlı adamın yoğun bakımda yakalandığı bilindi. Sağlık Kurumu yetkilileri, yapılan ilk takviye müdahalesinin Yaşar Ağıl’ı yaşama döndürdüğünü sarihlerken, Ağıl’ın hayati riskinin ise devam ettiği belirtildi.

“ÜÇ KERE GERİ DÖNDÜ”
Yaşlı adamı yaşama döndüren ve adını vermek istemeyen bayan, “Yolda gördüğümüz bir hasta vardı ve etrafında her zamanki gibi şuursuz bir kalabalık vardı. Hastadan nabız alamadık, solunum yoktu. Ambulans gelene kadar yapay teneffüs ve kalp masajı yaptım. 3 kere geri döndü. Böyle bir vaziyetle ilk kez karşılaşıyorum. Genel olarak insanlarımızda ilk takviye müdahale bilgisi yok. Genel olarak keşmekeş yaşıyoruz. Eğitim diyorum” dedi. Süratle arabaya binen hangi işi yaptığını da söylemedi. 

YERDE UYUYORDU
Bir görgü şahidi ise, “Yerde uyuyordu. Yanında eşi vardı. Eşine sorduk daha kalp krizi operasyonu olduğunu söyledi. Sıhhatçı bir hanımefendi geldi takviye etti. Ben ne yazık ki ilk takviye öğrenmiyorum. Netlikle ilk takviye mekteplere müfredat olarak girmesi gerekiyor. Her insanın ilk dayanağı öğrenmesi gerekiyor” diye konuştu.