Electrum Ağından Milyonlarca TL’lik Bitcoin Çalındı

Electrum Ağından Milyonlarca TL'lik Bitcoin Çalındı
Kripto para piyasası çok büyük paralar barındırdığı, internet üzerinde olduğu ve her kesimden insanın kullanabildiği bir piyasa olduğu için makûs gayeli bireylerin kesintisiz gayesinde bulunmaktadır. Bu yazımızda makûs gayeli bir hacker veya hackerların bitcoin cüzdanından 200 BTC’yi nasıl çaldığını kavrattık. Sizin de BTC cüzdanlarınız varsa harekât yapmadan evvel dikkatli olmalısınız.

Kripto para piyasası yeni bir hack vurgunu ile karşı karşıya. Bu sefer maksat Electrum. Bir hacker veya hackerlar grubu, bitcoin cüzdanından 200 bitcoin başka bir deyişle takribî 4 milyon TL gibi bir sayıyı çaldılar. 21 Aralık ta başlayan soygun ancak bugün durdurulabildi.

Hackerlar, kullanıcıların bitcoinlerine erişebilmek için, Electrum ağına makûs gayeli başka sunucular ilave ettiler. Bir bitcoin transferi yapmak isterken bu sunuculardan baht yapıtı bu sunuculardan birisine denk kazançsanız size bir ihtar vererek kullandığınız yazılımın aktüel olmadığını belirtip, aktüel versiyonu verilen linkten indirmenizi istiyor. Siz aktüellemeyi yaptıktan sonra tekerrür harekâtı yapmaya çalışınca iki etmenli bir doğrulama kodu isteyen yazılımına bilgileri girdikten sonra iş iştenn geçmiş oluyor. Yolladığınız bitcoinler doğruca hackerların hesabına geçiyor.

Electrum takımı suskun bir biçimde çıkan ihtar iletilerinin biçimini değiştirdi ve tıklanamayacak bir düz metin haline getirdi. Bazı kullanıcılar yeniden de buradaki kodları manuel usulle copy paste yaparak linke tıklayıp aktüelleme yapmaya çalıştı. GitHub takımı de sitelerindeki hasarlı uygulamayı çok geç kalmadan kaldırdı. Electrum geliştirici takımı ise hamle durdurulana kadar kamuoyuna söyleme yapmadı.

Electrum ağında hala 33 tane makûs gayeli server etkin olarak çalışmakta ve GitHub’da hala başka hasarlı uygulamalar bulunmakta. Buna karşın Electrum geliştiricileri bu mevzu ile alakalı yapılacak çalışmalarını anlatmadılar.

Kaynak : https://www.ethnews.com/200-bitcoin-stolen-from-electrum-wallet-users-via-hack