Eksantrik Ama Hakikat: iPhone XS Max Yerine 2 Adet Rüzgar Türbini Alabilirsiniz

Eksantrik Ama Hakikat: iPhone XS Max Yerine 2 Adet Rüzgar Türbini Alabilirsiniz
“En büyük efor bileşik faizdir” – Albert Einstein “Uslu insanlar, seçenek maliyetlere göre karar verirler.” -Charlie Munger “iPhone Xs Max maliyeti ne olmuş öyle ya?” – Ben.

İşinizi gören bir telefonunuz var, ancak yeniden de değiştirmek ve yeni model bir iPhone almak istiyorsunuz. Gözünüzü karartıp bir iPhone XS Max almaya karar verdiniz, ancak hayli pahalı olduğunu gördünüz. Aniden bırakıp, paranızı başka bir alanda değerlendirmek istediniz.

İşte burada araya girip, o parayı değerlendirmek isteyeceğiniz bir teklif yapmak istiyoruz. iPhone XS Max yerine 2 adet rüzgar türbini alabilirsiniz:

iPhone XS Max’in Türkiye maliyeti 14,999 TL. Merak etmeyin, yalnızca Türkiye için değil, refah seviyeyi azami olan ülkeler için de iPhone XS Max oldukça pahalı bir aygıt. İki çocuklu, dört şahsiyet bir ailenin vasati aylık elektrik tüketimi 252 KW dolaylarında. Bu, evinde bereketli ampuller kullanmayan, en az iki TV bulunduran bir ailenin tüketim ölçüyü.

Türkiye’de lisanssız olarak üretebileceğiniz elektrik kapasitesi 1MW ile sınırlıyor. Yapım kaynağı göstermek koşuluyla bu limitte çoğalış olabiliyor. Piyasada bulunan çeşit çeşit rüzgar türbini var, her birinin emeli ve kullanım alanı değişik. Biz yeniden de sizin rastgele bir kentte, rastgele bir apartmanda yaşadığınızı var sayalım.

Peki bir rüzgar türbini kaç para?

6.800 TL karşılığında, 500 kwh efora kadar yapım yapabilen, saatte 2 metre süratindeki rüzgarda dahi dönüp enerji üreten bir rüzgar türbini alabilirsiniz. Üstelik bu maliyete servis fiyatı da dahil. Başka Bir Deyişle 4 şahsiyet bir ailenin bol ölçüdeki elektrik enejisi lüzumu, bu rüzgar türbiniyle neredeyse iki defa karşılanabiliyor. Üstelik 1MW hududunu geçmediğiniz için lisans almak vaziyetinde de değilsiniz. Hatta ürettiğiniz elektriğin aşırısı, interkonekte sistem olarak kent ağına bağlanır, ay sonunda elektrik servis sağlayıcısı ile birlikte aldığınız/verdiğiniz elektrik karşılaştırılarak kimin kime para ödeyeceği kararlaştırılır.

Başka Bir Deyişle evet, 6.800 TL karşılında bir türbin satın alarak, üzerine para dahi kazanabilirsiniz:

Legal hudut olan 1 MW’a hala erişemediğiniz gibi cebinizde de 8200 TL para kalmış olur. Bir tane daha rüzgar türbini almak için hem bütçeniz hem de legal hakkınız var. Çatıda da yer varsa bu iş tamam. İkinci türbini aldıktan sonra kalan 1.400 TL’yi de artık nasıl isterseniz öyle kullanın. Dilerseniz orta seviyeli bir uslu telefon alabilirsiniz. 

iPhone XS Max almak yerine 1400 TL kar elde ettiniz, hem de iki adet rüzgar türbini ile konutunuz için yenilenebilir enerjiye kavuştunuz.

iPhone XS Max’in ömrü maksimum 5-7 sene, rüzgar türbinin ömrü ise 20 sene. 6.800 tl’ye alınan tirbün kendini, yüzde 50 performans ile çalıştığında 46 ayda amorti edebiliyor. Özetle, iPhone Xs Max çok pahalı, o paraya çok hoş rüzgar türbinleri var. Koyun çatıda dursun.

Kaynak : https://www.abcstories.info/for-the-cost-of-an-iphone-you-can-buy-a-wind-turbine-to-power-your-entire-home/