Çorum, ‘1 Saatte En Fazla Fidan Dikme’ Rekoruyla İsmini Guiness’e Yazdırdı

Çorum, '1 Saatte En Fazla Fidan Dikme' Rekoruyla İsmini Guiness'e Yazdırdı

Bakanlıktan yapılan söylemeye göre dün 81 şehirde 2023 noktada reelleştirilen fidan dikme faalliğinin ehemmiyetli noktalarından biri de Çorum oldu. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan, ‘fidan dikme faalliğine’ ait yapılan söylemede, “Çorum, Guinness Rekorlar kitabına ismini altın harflerle yazdırdı. 232 bin 647 adet fidan ile Endonezya’ya ait olan ‘1 saatte en fazla fidan dikme’ dünya rekoru, bugün Çorum’da 3 bin bireyin katılımı ile dikilen fidanlarla Türkiye ismine patent ettirildi” denildi.

Öte yandan, bugün Orman Genel Müdürlüğü’nde tertip edilen basın buluşmasında, Guinness yetkilileri tarafından Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli‘ye patent evrakının ibraz edildi. Guinness Hakemi Şeyda Subaşı Gemici, “1 saat içinde en çok ağaç dikme rekoru, Çorum’da, 303 bin 150 fidanla Tarım ve Orman Bakanlığına ait oldu.” dedi.

çorum dünya rekoru

Geleceğe Soluk Seferberliği ile Türkiye ismine patent ettirilecek öteki Guinness Dünya Rekoru ise, ‘Dünyanın en büyük online fidan diken insan resmi albümü’ olacak. Bu rekor için, 11 Kasım’da fidan dikenlerin fidan dikim süresi 3 saat içinde ve sonrasında sürükledikleri fidan diken insan resimlerini gelecegenefesalbum.com sitesine girerek yüklemesi gerekiyor.

çorum guinness rekoru

Çekilecek resimlerin Guinness tarafından onaylanabilmesi için gereken teknik şartlar sitede söyleniyor. Etrafa duyarlı tüm katılımcıları ve Çorum milletini bu hoş ve anlamlı rekoru için kutluyoruz.