Bingöl’de mektepler tatil mi 28 Aralık valilik yeni söyledi

Bingöl'de mektepler tatil mi 28 Aralık valilik yeni söyledi

BİNGÖL hava gidişatı için meteorolojinin kar varsayımı yakaladı, kar yağışı Bingöl’de gün süresince tesirli oldu. Bingöl’de yarın başka bir deyişle 28 Aralık cuma günü tatil edildi. Böylece yılbaşı tatili ile beraber Bingöl’de talebeler 5 günlük tatil yapacak. 

Bingöl’de tesirli olan yoğun kar yağışı neticeyi merkez ve 6 ilçede yarın mekteplerin tatil edildiği bildirildi.

Valilikten yapılan söylemede, yoğun kar yağışı ve negatif hava şartları sebebiyle şehir merkezi ile Karlıova, Yedisu, Yayladere, Kiğı, Genç ve Adaklı ilçelerinde yarın tüm eğitim müesseselerinde eğitime bir gün vakit ile ara verildiği belirtildi. 

Söylemede, kamu müesseselerinde misyonlu hamile ve manili çalışanların da bugün ve yarın yönetimsel izinli sayılacakları kaydolundu.

– 281 köy yolu erişime kapandı: Öte yandan, Şehir Özel Yöneti Yol ve Erişim Hizmetleri Şube Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, yoğun kar yağışı sebebiyle şehir genelinde 281 köy yolu erişime kapandı.

Erişime kapanan köy yollarının açılması için 18 greyder, 6 dozer, 19 kepçe, 3 kar küreme ve 11 takımla çalışmalar sürüyor.

YURT GENELİNDE HAVA NASIL OLACAK: Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Doğu Akdeniz, Batı ve Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Antalya, Sakarya, Ordu, Çankırı, Karaman, Niğde, Kayseri ve Sivas etraflarının yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Genellikle karla karmaşık yağmur ve kar, Akdeniz kıyıları, Doğu Karadeniz kıyıları ve Güneydoğu Anadolu’da yağmur ve sağanak biçiminde görülecek yağışların; Diyarbakır’da güçlü yağmur, Erzurum, Tunceli, Elazığ, Bingöl ve Muş etraflarında yoğun kar biçiminde olması bekleniyor. Yurdun iç kesimlerinde buzlanma ve don vakayı ile beraber yer yer sis ve pus vakası bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Ehemmiyetli bir farklılık olmayacağı ve mevsim olağanlarının altında izleyeceği varsayım ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeybatı, Güneydoğu Anadolu’da güney istikametlerden hafif ara gizeme orta güçte, Güney Ege kıyıları ve Batı Akdeniz’de kuzey, Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda güney istikametlerden güçlü 30-60 kilometre/sa olarak esmesi bekleniyor.

GÜÇLÜ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; sabah saatlerinde Diyarbakır etraflarında güçlü yağmur 21-50 kilogram/m2 biçiminde olması beklendiğinden yaşanabilecek negatifliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

YOĞUN KAR YAĞIŞI UYARISI: Yağışların; Erzurum, Tunceli, Elazığ, Bingöl ve Muş etrafları ile Diyarbakır’ın kuzey ve yüksek kesimlerinde yoğun kar biçiminde olması beklendiğinden yaşanabilecek negatifliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

TARIMSAL DON UYARISI: Tarımsal faaliyetlerin devam ettiği Marmara ve Ege Bölgesi kıyı kesimlerinde sabah ve gece saatlerinde hafif, iç kesimlere doğru ise orta güçte tarımsal don tehlikeyi bulunduğundan yaşanabilecek negatifliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.