Amazon’un suni aklı duruşmada bir defa daha şahit olacak

Amazon'un suni aklı duruşmada bir defa daha şahit olacak

Amazon’un konutlarımıza giren suni aklı Alexa, bu defa acayip bir vakaya karıştı. Geride vazgeçtiğimiz 2015 senesinde bir cinayet hadisesinde, şahit olarak mahmekede kullanılan suni zihinden ses kayıtları alınmıştı. Ancak duruşma, Amazon’un yalanlamasıyla istediği tüm ses dosyalarına erişememişti. Şimdi ise eş bir hadise tekerrür yaşanıyor. Amerika’da, New Hampshire’da asıllaşan bir mahkemede yargıç, Amazon’un suni aklı Alexa‘dan dayanak istedi.

Amazon’un suni aklı duruşmada kullanılacak

Önümüzdeki Mayıs ayında karara bağlanacak mahkemede Timoty Verill’in, Christine Sullivan ve dostu Jenna Pelligrini adlı kişileri öldürmesinde yargıç, cezanın ne olduğunu söyleyecek. Alexa sayesinde bazı ispatlar elde eden yargıç söylenenlere göre bu defa Amazon tarafından reddedilmedi.

Suni zekâ sistemleri insan yaşamına bu kadar girmişken, insanların suni akla olan yaklaşımı beklenenin aksine her gün daha banal bir seviyeye iniyor. Belirli sistemler sayesinde insan yaşamının çoğu kısmında bırakılmaz bir pozisyonda bulunan suni zekâ sistemleri, ilerleyen senelerde daha büyük mesullükler üstlenecek. Bu mevzuda Amazon, Apple ve Google gibi Batılı şirketlerin yanında Çinli üreticiler de büyük adımlar atmakta.