5G’li cep canavarı yolda

5G'li cep canavarı yolda

Hazır olun: 5G teknolojisini destekleyen akıllı telefonlar yolda. Xiaomi, 5G’li akıllı telefonunu duyuran üreticiler arasına katıldı.

İpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

Xiaomi, sevilen amiral gemisi serisi Mi Mix’in üçüncü jenerasyonunu 5G teknolojisi ve yeni Snapdragon işlemci ile donatacak. Telefonun yeni teknolojilerle güncellenmiş versiyonunun 2019 yılında satışa çıkacağı, şirket tarafından doğrulandı.

Android Central’ın raporlarına göre 5G versiyonu halihazırda duyurulmuş olsa da Xiaomi, Çin Mobil Küresel İşbirliği Konferansı‘nı yeni amiral gemisini tanıtmak için iyi bir fırsat olarak kullandı. Duyurulan yeni modelde Snapdragon 855 işlemci ve Snapdragon X50 5G modem bulunacak, bu ikili yeni mobil veri teknolojisine ulaşım için deyim yerindeyse sihirli bir formül olarak görülüyor. Model 2019 yılında ilk olarak Avrupa’da, ardından Çin’de raflarda olacak.

Xiaomi, 5G teknolojisi ile yenilenen Mi Mix 3’ün 2Gbps indirme hızına kavuşacağını da doğruladı. Telefonun özellik tablosu göz doldurucu: cihazda 256 GB’a kadar depolama alanı, 10GB RAM ve 3200mAh kapasiteli batarya da bulunuyor, bu sebeple cihazın alıştığımız Xiaomi standartlarına göre yüksek bir fiyatla gelmesi muhtemel.

Operatörler ise 5G teknolojisini karşılamak için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Teknolojinin bir sonraki yıl kullanıma hazır olması beklenirken akıllı telefon üreticileri ise bir sonraki nesil cihazlarını bu teknolojiyi desteklemeye hazır olarak üretmeye özen gösteriyor. Bu cihazların birçoğunun Snapdragon 855 ile geleceği neredeyse kesin fakat birçok cihaz üreticisi farklı bir strateji olarak yeni nesil cihazlarını 5G desteği sunan ve sunmayan varyantlar halinde sunmayı tercih ediyor. Bu sebeple kullanıcıların bir sonraki yıl akıllı telefon satın almak istediklerinde düşünmeleri gereken bir seçimin daha olacağını söyleyebiliriz.

Söylentilere göre Apple ise diğer üreticilerden farklı olarak ilk 5G destekli iPhone modelini 2020 yılında kullanıma sunacak, bu olduğunda ise dünyada 5G teknolojisinin yaygın olarak kullanıyor olacağı düşünülüyor.

Önceki HaberGalaxy S10, Sızmaya Doymuyor! Sonraki HaberDelikli Samsung Galaxy A8S Tanıtıldı!