Yurtiçi Kargo’dan Kargo Bekleyenlerin Canını Sıkacak Söyleme

Yurtiçi Kargo'dan Kargo Bekleyenlerin Canını Sıkacak Söyleme

Ülkemizde geçtiğimiz hafta reelleşen Black Friday indirimleri, şimdiye kadar reelleştirilen en büyük indirim deliliği olarak tarihe geçmişti. Yapılan alışverişlerin evvelki senelere göre 2 katına çıktığı bu yarıyılda yapılan satışlar da 2,5 milyonu aşmış gidişatta. E-ticaret siteleri bu satış sayılarından oldukça hoşnut gibi gözüküyor ancak kargo şirketleri için vaziyet bütün tersi.

Yaşanan inanılmaz vaziyetler karşısında tepki veren ilk kargo işletmesi ise Yurtiçi Kargo oldu. 35 seneden fazla vakittir hizmet vermekte olan ve geçtiğimiz günlerde bazı e-ticaret sitelerine kota sınırlaması uygulayacağını söyleyen işletme, bugün haysiyetiyle bir deklarasyon yayınladı. Yayınlanan deklarasyonda yaşadığı mağduriyeti dile getiren işletme, yaptığı söylemelerle kargo bekleyenlerin canını sıkacak gibi duruyor.

İşte Yurtiçi Kargo tarafından yapılan söyleme:

Yurtiçi Kargo

Yaptığı söylemelerde Black Friday gibi sıradan dışı yarıyıllarda yaşanan satış patlamalarına dikkat sürükleyen Yurtiçi Kargo, e-ticaret sitelerinin bu gibi yarıyıllarda beyan edilen gönderi kotasının çok üstüne çıktıklarını belirtiyor. Kargo işletmesinin dikkat sürükleyen söylemeleri arasında mevzubahisi indirimler suratından mağdur olduklarını belirtmeleri ve bekleyen besin ve ilaç gibi hayati ehemmiyet taşıyan kargoların teslimatının zamanında yetiştirilememesi de bulunuyor.

Yaşanan sürecin ardından yoğun gönderi potansiyeli olan e-ticaret siteleri ile görüşerek kota uygulamasına geçme kararı aldıklarını belirten işletme, bundan sonraki süreçlerde bu kapasite istikametinde hizmet verecek. Şirketin e-ticaret sitelerinin kargo maliyetlerine zam yapıp yapmayacağı henüz bilinmeyenken ilerleyen günlerde bu cins bir adım atılması oldukça olası gözüküyor.

Son olarak yaşanan mağduriyetten dolayı alıcılarının kavrayışına sığındıklarını belirten Yurtiçi Kargo, alana gelen bu mağduriyetin en kısa zamanda giderileceğini ve kargoların basmakalıp teslimat sürecine dönüleceğini belirtiyor.

Black Friday gibi alışveriş patlaması yaşanan yarıyıllar, e-ticaret sitelerinin altyapı noksanlığını göstermenin yanı gizeme ülkemizdeki özel işletme lojistik ağlarının yetersizliğini de gözler önüne seriyor. Peki siz başta Yurtiçi Kargo olmak üzere kargo firmalarının bu yarıyılda yaşadığı mağduriyet hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.