YouTuberlar 1 Milyon İzlenme Başına Ne Kadar Kazanıyor?

YouTuberlar 1 Milyon İzlenme Başına Ne Kadar Kazanıyor?

1 milyon görüntülenmeye sahip bir YouTube videosu, her içerik üreticisi veya her video için aynı oranda kazanç sağlamıyor. Hatta YouTube üzerinden aynı izlenme rakamı başına kazanılan para ölçüyü, video başına dahi yüksek oranlarda farklılık gösterebiliyor. Bu noktada hasılatlar, videodaki reklam cinsine ve izleyicilerin eylemlerine kadar farklılık gösterebiliyor.

Bazı önde gelen içerik üreticileri, olası olan en fazla parayı kazanmak için bazı reklam yerleştirme taktiklerine sahip ve bir videodan kazanılan para genellikle izlenme süresi, videonun uzunluğu ve izleyici demografisine göre farklılıklar gösteriyor. Business Insider, birbirinden değişik 4 YouTuber ile müzakere yaptı ve bu mevzuya bir sarihlik getirdi.

Marina Mogilko / 10 bin dolar 1,5 milyon izlenme:

Marina Mogilko

Marina Mogilko’nun dil, hayat stili ve iş olmak üzere üç değişik YouTube kanalı bulunuyor. YouTuber, verdiği ziyarette iş kanalının, içerik cinsi sebebiyle reklamverenlere daha cazip geldiğini ve öbür iki kanalından daha çok kazandırdığını belirtiyor.

Bu noktada Mogilko, iş kanalı olan Silicon Valley Girl’nam her 1.000 görüntülenmesi için vasati 10,73 dolar kazanıyor. Dil kanalı Linguamarina aynı görüntülenme başına vasati 4 dolar ve hayat stili olan üçüncü kanal ise 1.000 görüntülemeye takribî 2,71 Amerika Birleşik Devletleri doları kazanıyor.

Kevin David / 40 bin dolar 1,1 milyon izlenme:

Kevin David

800 bin üyeli bir YouTube içerik oluşturucusu ve teşebbüsçü olan David, ‘Yeni başlayanlar için Shopify Eğitimi’ isimli videosundan 40.000 dolar kazanç elde ettiğini söylüyor. Bu videoyu Avustralya’da ucuz bir hotelde kamera veya donanım olmadan kalırken yaptığını söyleyen David, videolarının bu kadar çok kazanma sebebinin ise reklamverenlere çekici gelen iş mevzularına odaklanmasından kaynaklandığını belirtiyor.

Austen Alexander / 6 bin dolar 1 milyon izlenme:

Austen Alexander

135 bin üyeye sahip bir YouTuber ve Amerika Birleşik Devletleri Donanması’nda faal bir denizci olan Austen Alexander, 1 milyon izlenmeli videosuyla Google AdSense kazancından vahşice 6 bin dolar kazandığını söylüyor.

Shelby Church / 2 bin ile 5 bin dolar arası 1 milyon izlenme:

Shelby Church

1,2 milyon üyeli YouTube kanalı olan Shelby, takribî 1 milyon izlenmeli bir videodan 2 bin ile 5 bin dolar arasında değişen hasılatlar elde ettiğini belirtti. 1 milyon izlenmeyi geçmiş 17 videosu bulunan Shelby, kazancının çoğunu ise sponsorlu yayınlardan kazanıyor. YouTuber, videolarını genellikle 10 dakikanın üzerini yakalıyor ve daha çok reklam alabildiğini vasati 4 reklam belirtiyor.