YouTube’a Yüklediği Videolarla Özgüven Kazanan YouTuber

YouTube'a Yüklediği Videolarla Özgüven Kazanan YouTuber

15 yaşındaki YouTube yıldızı Nikki Lilly, İngiltere Başbakanı ile müzakere yaptı, Junior Bake Off’u kazandı ve Here Comes the Sun’da ukulele sunumunu galibiyetle asıllaştırdı. Lilly, önümüzdeki ay tertip edilecek British Academy Children’s Awards’da da fotoğrafı olarak tanındı ve Bafta Special Award’a kavuşan en genç şahıs olacak.

Başka Bir Deyişle kendisine kesintisiz “çirkin” diyen birkaç internet trolünden çok daha aşırısıyla uğraşacak. Bu genç YouTuber’a, altı yaşındayken oldukça riskli bir hastalık olan “arteriyovenöz malformasyon” teşhisi konuldu. Bu hastalık daha sonrasında kendisinin görünüşünü tesirlerken bazı sıhhat meselelerine de neden oldu.

Özgüven

YouTuber Nikki Lilly

İki sene sonra YouTube’a videolar yüklemeye başlayan Lilly, ilk başlarda videolarının yorum kısımlarını kapattı. Genç YouTuber daha sonra bu videoların, özgüvenini çoğaldırmasına takviyeci olduğunu fark etti. Aradan geçen yedi senenin ardından bir milyondan fazla üyeye erişen Lilly, makyaj videoları sürüklüyor, siber zorbalık hakkında konuşuyor ve ailesiyle cümbüşlü müddet geçiriyor.

40’dan fazla operasyon geçiren Lilly, BBC Two’ya verdiği görüşmede “Kendini internete koyar koymaz, kendini dünyaya açmış oluyorsun. Dolayısıyla pozitif youmlarla beraber negatif yorumlar da alıyorsun. İlk başladığımda ‘çok çirkinsin’ yorumu aldım” dedi.

O zamanlar bu yorumlardan çok fazla etkilendiğini söyleyen genç YouTuber, özgüveninin şu ankine göre daha düşük olduğunu ve özgüvenini videolarla kazandığını söylüyor. Bu stil çok fazla yorum aldığını söyleyen Lilly, artık neredeyse bağışıklık kazandığını söylüyor.

2018 senesinden bu yana CBBC’de Nikki Lilly Meets isimli kendi gösterisini sunan YouTuber, yarıyılın İngiltere Başbakanı Theresa May ve Jeremy Corbyn gibi adlarla müzakereler yaptı. Bafta’nın çocuk kurulu başkanı Helen Blakeman, “Nikki, kendi nesline lider oluyor. Nikki’nin çalışmalarını ve mucizevi cesaretini gördüğüm için çok mutluyum” dedi.

Pozitif iletiler yaymak için vlog platformları kullanırken maruz kalınan sosyal baskının da farkında. YouTube, Instagram ve Twitter gibi platformlarda kendisi pozitif iletilerin yanı gizeme oldukça negatif iletiler de alıyor. Ancak kendisi “Değişik görünsem de kendimi değiştirmeye çalışmadım” diyor.