Yılın En Büyük Reyin Fuarı E3 2019’da Tanıtılan 36 Yeni Reyin

Yılın En Büyük Reyin Fuarı E3 2019'da Tanıtılan 36 Yeni Reyin

1995 senesinden bu yana reyin dünyasının en büyük fuarı olarak gösterilen E3, 2019 senesinde de pek çok dev firmanın dev oyunlarını duyurduğu bir faallik oldu. Elektronik cümbüş dünyasına ulaşım için alternatiflerin günden güne çoğaldığı, Google Stadia gibi devrimsel platformların resmiyet kazandığı faallik son bulmak üzere.

Bu sene, tarihin en zengin E3 fuarlarından birisini görüyoruz. Gelin sözü daha çok uzatmadan tanıtılan tüm oyunlara yakından bakalım.

Session:

Platform: PC, Xbox One Resmi çıkış tarihi: Söylenmedi, 2019 içinde gelecek.

Microsoft, yoluna bir Kickstarter projesi olarak başladıktan sonra devlere kafa yakalayan Session oynunu bünyesine kattı. Yapım, PC için geçtiğimiz seneden bu yana oynanabilir olsa da Microsoft’un değişleriyle yenilendi ve artık Xbox One için de gelecek. Aynı zamanda PC versiyonunda da bazı iyileştirmeler olacak. EA’nın uzun soluklu çabuksu Skate için henüz bir ses çıkmış değil. Session, bu boşluktan yararlanarak, EA’nın işlerini güçleştirebilir.

Ori and the Will of the Wisps:

Platform: PC, Xbox One Resmi çıkış tarihi: Söylenmedi, 2019 içinde gelecek.

Ha geldi ha gelecek derken takvimlerin 2019’a kadar uzandığı bir macera daha son buluyor. Microsoft’un yeniden kendi platformlarına özel olarak sunacağı imal, 2015’te piyasaya sürülen Ori and the Blind Forest’in devamı olacak. 

Doom Eternal:

Platform: PS4, Xbox One, PC, Nintendo Switch, Google Stadia Resmi çıkış tarihi: Söylenmedi, 2019 içinde gelecek.

Reyin dünyasında, FPS cinsinin atalarından sayılan Doom serisinin son abonesi Eternal, Google Stadia platformunda ilk oyunları arasında yer alacak. Yeni jenerasyon oyuncuları efsanelerle buluşturacak oyunda, aksiyonun dibine vuracağız.

Control:

Platform: PC, PS4, Xbox One Resmi çıkış tarihi: 27 Ağustos 2019

Max Payne, Alan Wake ve Quantum Break gibi dev imallerin artta olan Remedy Entertainment, yeni bir marka yaratma teşebbüsünde. Control, konsol ve PC platformlarını esas alacak, TPS cinsinde bir aksiyon serüven oyunu olacak. Fragman coşku verici. Nitekim coşku veren pek çok fragmanın boşa temenni oluşturduğunu da görümüştük. Bakalım Control bize neler gösterecek.

Borderlands 3:

Borderlands 3 oynanış videosu:

Platform: PC, PS4, Xbox One Resmi çıkış tarihi: 13 Eylül 2019

Borderlands serisinin yeni oyunu arayı öyle çok açmadan geliyor. Hayranların hikâyeye kaldıkları yerden devam edecekleri bu imalde, co-op modunu da göreceğiz. Bu da yapısı dostlarla oynamaya çok uygun olan serinin hak ettiği bir özellik. Sony’nin bu oyuna özel bir alakası var. Umarız çabuktan dolayı işin suyunu çıkartıp tadını kaçırmamışlardır.

The Outer Worlds:

Platform: PC, PS4, Xbox One Resmi çıkış tarihi: Söylenmedi, 2019 içinde gelecek.

Fallout: New Vegas oyunun geliştiricisi Obsidian Entertainment’ın yeni umudu olacak The Outher Worlds, aynı cinsin beğenenlerine bir hayran servisi gibi olacak. Yeni bir dünya, yeni kişilikler ve yeni bir hikâye akışını bekleyebileceğiniz reyin için temenniler yüksek. 

Ghost Recon Breakpoint:

Platform: PC, PS4, Xbox One Resmi çıkış tarihi: 4 Ekim 2019

Wildlands’in ardından Ghost Recon için yeni bir sayfa açan Ubisoft, Breakpoint ile sürat kesmeden yoluna devam edecek. Yeni oyunda, bilim kurgu ögelerinin daha çok bulunacağını öğreniyoruz. Bir cins robotik araştırma merkezinde, efsane Ghost takımıyla mecaraya atılacağız. Daha aşırısını zati fragmanda gördünüz. Gerisi Ekim ayını beklemekle geçecek. 

Final Fantasy 7 Remake:

Platform: PS4 Resmi çıkış tarihi: 3 Mart 2020

Final Fantasy serisinin 7. oyunu, çağdaş bir yapılandırma çalışmasının ardından PS4 için özel olarak yayımlanacak. Önümüzdeki sene göreceğimiz imalin bazı özellikleri, yeni jenerasyon oyuncu temennilerine göre şekillendirilmiş gidişatta. Bakalım Square Enix hangi sürprizlerle karşımıza çıkacak.

Outriders: 

Platform: PC, PS4, Xbox One Resmi çıkış tarihi: 2020 Yaz

Tek oyunculu ve 3 şahsa kadar co-op deneyimi vadeden Outriders, yabancı bir hayatın karar sürdüğü bir başka seyyarede geçiyor. Bu seyyarede şahsiyetimizi kendi isteğimize göre şekillendirebiliyoruz. Karanlık bir hikâye örgüsüne sahip olması beklenen imalin ayrıntıları önümüzdeki aylarda netleşecek.

Tom Clancy’s Seçkine Squad:

Platform: Android, iOS Resmi çıkış tarihi: Söylenmedi.

Tüm Tom Clancy oyunlarında yer alan ana kişilikler bu mobil oyunda bir arada bulunacak. Seçtiğiniz şahsiyetlerle öteki kişiliklere karşı çabalar verebileceksiniz. Oyundan hikâye ya da sarih dünya mevzusunda bir temenniniz olmasın. Son zamanlarda Marvel şahsiyetleri için yapılan sıradan mobil oyunların bir kopyası gibi olacak. Sadece başka popüler şahsiyetleri hakimiyet edebileceğiz. 

Wasteland 3:

Platform: PC, Xbox One Resmi çıkış tarihi: Söylenmedi.

İlk oyunu 1988’de çıkan Wasteland serisinin ikinci oyunu 2014’de karşımızdaydı. Çok konuşulmadı, zira ölü bir markanın küllerinden doğuduğunu izledik. Şimdi o küllerin kora döndüğünü göreceğiz. Sıra dışı inanılmaz dünyasıyla çağdaş oyunlarla rekabet etmeye hazır olan imal, özellikle oynanış açısından müthiş şeyler vadediyor. Bekliyoruz.

Lego Star Wars: The Skywalker Saga

Platform: PC, PS4, Nintendo Switch, Xbox One Resmi çıkış tarihi: Söylenmedi, 2020 içinde gelecek.

Lego Star Wars üretimleri 15 seneyi doldurdu. The Skywalker Saga ise seriye yeni bir soluk getirecek. 9 filmlik Skywalker Saga serisinin Lego küpleri ve kişilikleriyle yine canlandırıldığı bu imal, filmlerin hayranları için kıymetli görünüyor.

Age of Wonders: Planetfall 

Platform: PC, PS4, Xbox One Resmi çıkış tarihi: 6 Ağustos 2019

Strateji cinsi yeni jenerasyon oyuncuları kendisine çok sürüklemiyor gibi görünebilir. Ancak yeni markalar ve yeni dünyalarla bu oyunların can vermesi ihtimalsiz görünüyor. Age of Wonders: Planetfall ise işi azıcık daha, hatta çok daha fazla inanılmaz ebada taşıyan bir imal olarak görünüyor. Yabancı bir seyyare, zombi robotlar, büyük uzaylı cihazları… Dinazorlar var mı? Var. Karmaşık yükle paşam…

Gods & Monsters:

Platform: PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch Resmi çıkış tarihi: 25 Şubat 2020

Artta Assasin’s Creed: Odyssey takımının bulunduğu bu oyunda; suikastçiler ve tapınakçıların değil, mitolojik yaradanların ve canavarların savaşına şahit olacağız. Antik Yunan’da geçecek ana hikâye aman ne yenilik, olağan oyunlardan günümüze kadar uzanan pek çok reyin tarzıyla desteklenecek. 

Rainbow Six Quarantine – Alex:

Platform: PC Resmi çıkış tarihi: 2020 ilk çeyrek.

Ubisoft’un Rainbow Six Siege için bir devam oyunu yapmadığını herkes öğreniyor. Ancak bu şirketin bir spin-off projesi geliştirmesini yasaklamıyor. 3 oyuncuya kadar co-op moduyla gelen Quarantine, bir yaşamda kalma oyunu olacak. Ölümcül bir virüsün kol dolaştığı post apokaliptik bir dünyada sıktı mı artık?, yaşamda kalmaya çalışıyoruz. Umarız değişik bir şeyler sunar. Yoksa bir spin-off olarak kalacağından eminiz.

Roller Champions:

Platform: PC Resmi çıkış tarihi: 2020 ilk çeyrek.

Rocket League’i hoşlananların Roller Champions’u da beğenecekleri apaçık. Bu defa patenlerin üzerinde, muhtelif platfomları kullanarak topu kaleye yollamaya çalışıyoruz. Yeni bir e-spor oyunun doğuşuna dair beklenebilecek her şeyi veriyor reyin. Umarız oyuncular tarafından da alaka görür.

Tales of Arise: 

Platform: PS4, Xbox One, PC Resmi çıkış tarihi: 2020

Bandai Namco’nun orijinal üretimleri arasına dahil olması beklenen Tales of Arise, oyuncuları anime dünyasının içine davetli ediyor. Danha ismi verilen bir dünyada geçen imal, isminden de anlaşılacağı üzere Tales serisinin bir abonesi olacak.

Zombie Army 4: Dead War:

Platform: PC Resmi çıkış tarihi: 2020 ilk çeyrek.

II. Dünya Savaşı etrafında geçen zombi oyunlarının popülerliği hiç eksilmiyor. İlk üç reyin ile günümüzde yaşanan hikâyeleri izlediğimiz Zombie Army çabuksu, Android mağazasındaki dandik üretimlerden hallice adıyla beraber 4. oyuna kavuşuyor. Oyunda Hitler’in dahi zombi versiyonu var.

Vampire: The Masquerade Bloodlines 2

Platform: PC, PS4, Xbox One Resmi çıkış tarihi: 2020 ilk çeyrek.

Bir cins nezaketi roman gibi görünen yeni jenerasyon vampir oyununda, gotik aksiyona doyacağız gibi görünüyor. Uzunca bir müddettir beklenen oyunun, kendi sınıfına yeni bir soluk getireceği ortada.

Planet Zoo:

Platform: PC Resmi çıkış tarihi: Eylül 2019.

Hayvanat bahçesi simülatörü, çoğu oyunsevere hitap etmeyebilir. Nitekim her şeyin bir simülasyonunu yapmak olası. Hayavanat bahçesi ise gerçekten tuhaf bir mevzu. Bu oyunda hipotez ettiğiniz üzere kendi hayvanat bahçenizi kuracak ve işleteceksiniz. 

Wolfenstein: Youngblood:

Platform: PC, PS4, Nintendo Switch, Xbox One Resmi çıkış tarihi: 16 Temmuz 2019.

Wolfenstein serisinin yeni abonesi olacan Youngblood, tıpkı isminden anlaşıldığı üzere seriye gençlik katacak. Bethesda’nın 2018 ve 2019’a damgasını vuran skandalları, bu reyin sayesinde tarihe gömülebilir ya da doruk yapabilir. Nazi hakimiyetindeki Paris’te geçen yeni reyin, daha öncekilerinden çok da değişik bir dünya sunmuyor. Sadece daha çağdaş bir Wolfenstein karşımızda, temenniler ise her zamanki gibi yüksek.

Microsoft Flight Simulator:

Platform: PC, Xbox One Resmi çıkış tarihi: 2020.

Uçak simülasyonu mevzusunda hudutları tanımlayan Microsoft, yeni jenerasyon Flight Simulator, 2006’dan bu yana geliyor. 2020’de gelecek yeni reyin elbette daha çok uçak, daha asılcı bir uçuş tecrübeyi, daha gelişmiş grafikler ve daha ayrıntılı kentler kapsayacak.

GhostWire: Tokyo

Platform: Söylenmedi. Resmi çıkış tarihi: Söylenmedi.

Bethesda’nın gelecek için umut veren imallerinden birisi de Ghostwire: Tokyo. Yapımın platfrom ve tarih ayrıntıları henüz net değil. Aksiyon ve serüven cinsinde olacak imal, Tokyo’da geçecek bir fobi hikâyesinin üzerinde temellendiriliyor. Oyuncuları oyundan uzaklaştıran değil, daha çok oyunun içine sürükleyen bir teması olacağı söyleniyor. Bekliyoruz. 

Elden Ring:

Platform: PC, PS4, Xbox One Resmi çıkış tarihi: Söylenmedi.

Garip garip oyunlarıyla usumuzu çelen FromSoftware’in yeni oyunu Elden Ring, inanılmaz bir dünyanın kapılarını aralıyor. Oyunun senaryosu, Game of Thrones’un arttaki ad George RR Martin tarafından kaleme alındı. Fragmanla bu ayrıntıları aynı anda düşününce tüyler diken diken oluyor.

Blair Witch:

Platform: PC, PS4, Xbox One Resmi çıkış tarihi: 30 Ağustos 2019

Blair Cadısı efsanesi sinemada kerelerce defa uyarlandı. Bu defa kendisi bir reyin olarak karşımıza geliyor. Haliyle fobi cinsinde olacak imal, cinsin rakamlı azaları arasında gösterilmeye aday. Ana hikâye 1996 senesinde, elbette ıssız olan bir Amerika Birleşik Devletleri kasabasında geçiyor.

Dying Light 2:

Dying Light 2 oynanış videosu:

Platform: PC, PS4, Xbox One Resmi çıkış tarihi: Söylenmedi, 2020 içinde gelecek.

Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde geçen ilk oyunuyla Dying Light, zombi etkenli fobi oyunları için bir dönüm noktası oldu. Serinin ikinci oyunu ilk olarak E3 2018’de duyuruldu. Yukarıda izlediğiniz oynanış videosu ise bu sene yayımlandı. Hâlâ ortada kesin bir tarih yok, ancak reyin gerçekten harikulade duruyor. Bakalım ilk oyuna gelen tenkitler karşılığını bulacak mı? Göreceğiz.

FIFA 2020:

Platform: PC, PS4, Xbox One Resmi çıkış tarihi: 27 Eylül 2019

EA’nın FIFA serisiyle Konami’nin PES serisine karşı verdiği çetin rekabet, 2019’da doruk yaptı. Bu rekabette sarih ara FIFA serisinin önde olduğunu gördük. Bu defa daha önceki oyuncuların bilindik olduğu FIFA Street’in ruhu da geri dönüyor. EA, cadde futbolunun ateşini yine yakıyor. Konami ise FIFA’ya karşılık fiyatsız bir PES versiyonu ile karşımıza çıkacak. 

Age of Empires 2: Definitive Edition 

Platform: PC Resmi çıkış tarihi: Sonbahar 2019.

Hala çılgınlarcasına oynanan Age of Empires 2, çağdaş lüzumlara uygun biçimde yenilendi. Microsoft’un esaslara sadık kalarak sadece PC için çıkaracağı imal, orijinal “ecof” tecrübesini yine yaşatacak. Umarız bu bir para kazanma hücumundan çok, oyunculara teşekkür armağanı olur. Yoksa ortalık fena devrilir Microsoft…

Baldur’s Gate 3:

Platform: PS4, Xbox One, PC, Google Stadia Resmi çıkış tarihi: Söylenmedi

Baldur’s Gate serisinin son oyunu Google Stadia için de ulaşılabilir olacak. İzometrik RPG cinsinin sağlam temsilcisi, Black Isle Studios tarafından geliştirildi. Bakalım yeni jenerasyon platformlar seriyi ne kadar ayakta yakalayacak.

Watch Dogs Legion:

Watch Dogs Legion oynanış videosu:

Platform: PC, PS4, Xbox One Resmi çıkış tarihi: 6 Mart 2020.

Watch Dogs çabuksu belki ilk oyunuyla beklenen sesi çıkartamadı ama serinin devamında, Ubisoft’un bu işi ne kadar umursadığını gördük. Sadık bir kitleye hitap etmeye başlayan Watch Dogs serisinin son abonesi olacak Legion, 2020’nin ilk çeyreğinde sunulacak. Google Stadia gibi platformlara kazanç mı belirsiz ancak belki azalık dışı fiyat ödemesiyle satın alınabilir. Ne de olsa Ubisoft, Stadia’nın en büyük sponsorlarından.

Star Wars Jedi: Fallen Order

Star Wars Jedi: Fallen Order oynanış videosu:

Platform: PC, PS4, Xbox One Resmi çıkış tarihi: 15 Kasım 2019.

Star Wars hayranlarının suratını güldürecek reyin rakamı çok çok az. Electronic Arts, imal haklarını satın almasından bu yana seriyi o kadar geri tasarıya attı ki bu oyunu fiyatsız sunması dahi gerekebilir. Şakası bir yana Fallen Order, bu defa olmuş dedirtecek biçimde geliyor.

Halo Infinite:

Platform: Xbox One, PC Resmi çıkış tarihi: Söylenmedi, 2020 içerisinde gelecek.

Microsoft’un kendi platformları için sunacağı bir öteki büyük imali ise Halo serisinin son abonesi olacak. Halo, 2012’den bu yana yeni bir abonesini göremediğimiz seriydi. Yeni oyunun ise seriyi yine başlatması tasarlanan bir hikâye ile gelmesi bekleniyor.

Gears 5:

Gears 5 oynanış videosu:

Platform: Xbox One, PC Resmi çıkış tarihi: Söylenmedi, 2019 içerisinde gelecek.

Microsoft’un konsol savaşlarındaki en büyük umutlarından olan Gears 5, senelerin reyin çabuksu için bir şahlanma projesi olarak öğreniliyor. Reyin dünyasına kazandırdıklarıyla öğrenilen serinin son oyununda, elbette çağdaş ihtiyaçları karşılayacak. Bakalım hikâyesi ve oynanışı oyuncular hoşnut vazgeçecek mi?

Marvel’s The Avengers:

Platform: PC, Xbox One, PS4 ve Google Stadia Resmi çıkış tarihi: 15 Mayıs 2020

Marvel Sinematik Cihanı, 10 seneyi aşkın macera süresince beyaz perdeden büyük bir cümbüş kumpanyası sunmuştu. Bu markanın tek yetersiz yanı iyi bir reyindi. Orijinaline çok da benzemeyen şahsiyetleri ve Hawkeye gibi ehemmiyetli eksiklieriyle ne kadar beğenilir belirsiz, ancak bu reyin Marvel hayranlarının göreceği en büyük servis olabilir. Oyunun geçtiğimiz sene çıkış yapan Spider-Man oyunu gibi kesintisiz aktüelleneceği, hikâyesinin zaman içerisinde daha da zengileşeceği söyleniyor. 

Cyberpunk 2077:

Cyberpunk 2077 oynanış videosu:

Platform: Xbox One, PS4, PC Resmi çıkış tarihi: 16 Nisan 2020

Son senelerin en çok beklenen oyunlarından Cyberpunk 2077, şöhretli oyuncu Keanu Reeves sürpriziyle beraber sahnedeydi. Yeni fragmanla beraber reyin hakkında yeni ayrıntıları da bilmiş olduk. Yeni jenerasyon oyunculuk için gereken tüm özelliklere sahip olması beklenen imal, bakalım bu temennileri karşılayabilecek mi? Şimdilik yorum sizin.

Death Stranding:

Platform: PC Resmi çıkış tarihi: 8 Kasım 2019

Son 3 yıldır beklemekten insanın iliklerini kurutan bir imal daha bu yıl karşımıza çıkacak. Konami’den parçaladıktan sonra kendi stüdyosunu kuran Hideo Kojima, bu reyin için Silent Hill gibi bir serinin sonunu getirdi. Başrolde The Walking Dead dizisiyle tanıdığımız Norman Reedus var. Oyunun grafikleri ve sarih dünyası, bize çok çey vadediyor.