Yılbaşı tatili kaç gün mektepler 4 gün kapalı mı?

Yılbaşı tatili kaç gün mektepler 4 gün kapalı mı?

2018 seneyi için yavaş yavaş geri sayım başladı. Hal böyle olunca da özellikle çalışan kesim ve talebeler yılbaşı tatili kaç gün ve yılbaşı hangi güne denk geliyor suallerini araştırmaya çoktan başladı dahi! 2019 senesinde yılbaşı 1 Ocak salı gününe denk geliyor. Başka Bir Deyişle 31 Aralık pazartesi gecesi yeni seneyi karşılayacağız ve 1 Ocak salı günü tatil olacak. Peki 31 Aralık pazartesi mektepler tatil olacak mı, devlet memurları 31 Aralık’ta tatil mi yapacak? Bu mevzuda henüz fotoğrafı bir bilgi yok. Şayet 31 Aralık pazartesi günü tatil olursa yılbaşı tatili haftasonu ile beraber toplam 4 güne çıkmış olacak. 

YILBAŞI NEDİR: Yılbaşı, yeni senenin başladığı gün başka bir deyişle rastgele bir takvime göre içinde bulunulan senenin bitimi ve yeni senenin başlangıcı demektir. Dünyada en yaygın kullanılan takvim olan Gregoryen takvimini kullanan ülkelerde 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gece yılbaşı gecesi veya yılbaşı akşamı olarak adlandırılmaktadır.

Türkiye dahil Gregoryen takvim’inin kullanıldığı bir hayli ülkede senenin ilk fotoğrafı günü olan yılbaşı, bir hıristiyan bayramı olan ve İsa’nın doğuşunu kutlayan Noel’den tamamen ayrı olarak kutlanır. Ancak bazı ülkelerde Noel ve Yılbaşı tatilleri birleştirilir. Sanılanın aksine ağaç süsleme ve armağanlaşma gibi etkinlikler yılbaşında değil, Noel’de reelleştirilir. Yılbaşı kutlamaları kültürel özellik taşırken Noel, her sene 25 Aralık tarihinde Hz. İsa’nın doğumunun kutlandığı Hristiyan bayramıdır ve dini bir karektere sahiptir.

Hicri Takvimde yılbaşı: Muharrem ayının 1’inde hakikatleşir. Hicri Takvim 12 kameri aya göre tertip edildiğinden 354 güne denk kazanç, dolayısıyla Miladi takvime göre yılbaşı her sene 11 gün evvel hakikatleşir. Böylece 2008 senesinde Miladi sene süresince Hicri takvimde iki adet yılbaşı asıllaşmıştır. HZ. Muhammed’in , Mekke’den Medîne’te hicretinin başlangıç kabul edildiği yıla “Hicrî Sene” denir.

Roşaşana İbranice yeni sene: Musevi yılbaşıdır. Hamursuz Bayramı’ndan 163 gün sonra kutlanır.Musevilere göre Roş Aşana gününde çalışmak yasak olup günün büyük kısmı sinagogda duada geçer; günlük bayağı imandan azıcık daha uzun sürer. Yahudilerin çoğu için Roş Aşana bir iç gözlem, kendine bakış, geçmiş senenin yanılgılarını gözden geçirme ve yeni senede yapılması gereken farklılıkları tasarılama zamanıdır.

Doğu Ortodoks Kilisesi’nde yılbaşı: İsa’nın sünnet yıldönümüne de denk gelen 14 Ocak’da kutlanır Jülyen Takvimine göre 1 Ocak. Ancak en büyük 12 Doğu Ortodoks Kilisesinin sekizi, iki tarihin aynı güne geldiği Aktüellenmiş Jülyen Takvimine özümsemiştirler .Bulgaristan, Kıbrıs Cumhuriyeti, Mısır, Polonya, Romanya, Suriye, Türkiye ve Yunanistan. Gürcistan, İsrail, Rusya ve Sırbistan Ortodoks Kiliseleri ise Jülyen Takvimi kullanmaya devam ederler.

Çin yılbaşı her sene ilk kameri ayınının yeni Ay gününde kutlanır, ki bu da barbarca ilkbahara denk kazanç. Bütün tarihi, Miladi takvime göre 21 Ocak ile 21 Şubat arasına düşer. Çin’de senenin en ehemmiyetli bayramı konumundadır.

Norous Nevruz olarak anılır ve ilkbaharın başında kutlanır 20 veya 21 Mart. İran’ında, her ne kadar İslami bir orijini olmasa da bir şenlik olarak kutlanır. Bazı topluluklar bu bayramı 21 Mart’ta kutlarken, öbürleri Kuzey yarım kürede ilkbaharın başlamasını temsilen, 22 veya 23 Mart’ta kutlarlar. İran dışında; Afganlar, Anadolu Türkleri, Arnavutlar, Azeriler, Farslar, Gürcüler, Karakalpaklar, Kazaklar, Kırgızlar, Kürtler, Uygurlar, Özbekler, Tacikler, Türkmenler ve Zazalar tarafından kutlanan ananesel yeni sene ya da tabiatın uyanışı ve bahar bayramı olarak Nevruz kutlanmaktadır. Zerdüştlük ve Bahaillik Nevruz’u mukaddes bir gün olarak görürler ve dini bir gün gibi kutlamaktadırlar.

Tayland, Kamboçya ve Laos’da yılbaşı 13 Nisan’dan 15 Nisan’a kadar kutlanır. Bu ülkerlerdeki farklı yılbaşı kutlamaları dışardan bakanlar tarafından birer şenlik gibi görülebilir, ancak bu kutlamaların kaynağı Hindu veya Budist dini ananelerden beslenmektedir.