Yargıtay’dan konutlulara: Yatak ayırmak boşanma sebebi

Yargıtay’dan konutlulara: Yatak ayırmak boşanma sebebi

MUĞLA’nın Bodrum ilçesinde yaşayan bir bayan, Aile Mahkemesi’ne başvuru ederek boşanma davası açtı. Kocasının yatağını ayırarak, cinsel ilişkiden sakındığını öne süren şikayetçi bayan, manevi tazminat arz etti. 

KARAKTER HAKLARINA HÜCUM…
Davalı kocayı da dinleyen Duruşma, tarafları boşayıp, manevi tazminat arzını yalanladı. Şikayetçi bayan kararı temyiz edince devreye Yargıtay 2. Hukuk Dairesi girdi. Yargıtay’ın geçen günlerde verdiği kararında; Türk Medeni Kanunu’nun 174/2. maddesi boşanmaya sebebiyet vermiş hadiseler suratından karakter hakları hücuma uğrayan tarafın hatalı olandan manevi tazminat isteyebileceği andırdırıldı. 

HERKESİN MÜKELLEFLİĞİ VAR
Davalı erkeğin cinsel mükellefliklerini yerine getirmeyerek şikayetçiyle ayrı uyuduğuna dikkat çekilen kararda şu ifadelere yer verildi: “Davalı erkeğin asıllaşan bu hatalı yatağını ayırma tavrı şikayetçi kadının karakter haklarına hücum teşkil eder. Türk Medeni Kanunu’nun 174/2. maddesi şikayetçi bayan verimine oluşmuştur. O halde duruşmaca, tarafların sosyal ve ekonomik gidişatları, tazminata temel olan fiilin ağırlığı ile hakkaniyet kaideleri dikkate alınarak şikayetçi bayan verimine uygun ölçüde manevi tazminata hükmedilmesi gerekirken, bu güzergahın dikkate alınmaması doğru olmayıp bozmayı gerektirmiştir. Aile Mahkemesi’nin kararının bu nedenle bozulmasına rey birliği ile karar verilmiştir” denildi. 

Bir cevap yazın