Yargıtay’dan Doruk Yayınevi kararı cezaları onandı

Yargıtay'dan Doruk Yayınevi kararı cezaları onandı

MALATYA’da  1. Ağır Ceza Mahkemesi, 28 Eylül 2016’da maznunlar Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım, Salih Gürler, Cuma Özdemir ve Hamit Sürükler’i “planlayarak adam öldürmek” kabahatinden 3’er defa ağırlaştırılmış müebbet, “şahsı hürriyetinden yoksun kılmak” kabahatinden 30’ar sene mapus ve “kaliteli yağmaya girişim” kabahatinden 9 sene 9’ar ay mapus cezasına çarptırdı.

Gaziantep Bölge Adliye Duruşması 3. Ceza Dairesi, mahallî duruşmanın kararını yerinde buldu.

Duruşmanın kararında, faillere verilen cezaların “usule ve temele ait hukuka tersliğinin bulunmadığı, kanıt bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu, vicdani kanının kesin, meblağlı ve çelişmeyen bilgilere sabrettirildiği, eylemlerin doğru olarak nitelendirildiği ve yasada öngörülen kabahat tipine uyduğu” belirtilerek, mahallî duruşmanın kararının yerinde görüldüğü kaydolundu.

Bu kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtaya geldi. Dosya üzerindeki analizini bitiren Yargıtay 16. Ceza Dairesi, maznunlara verilen mahkumiyet kararlarını onadı. Daire, kararın bahanesini daha sonra söyleyecek.

 DORUK DAVASI NEDİR?
Malatya’da Niyaz-i Mısri Semti Ağbaba İşhanı’nın üçüncü katındaki Doruk Yayınevinde çalışan Alman Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel, 8 Nisan 2007’de boğazları kesilerek öldürülmüştü.

Cinayetlerin işlendiği gün yayınevine giden polisler, zanlılar Salih Gürler, Cuma Özdemir, Hamit Sürükler ve Abuzer Yıldırım’ı vaka yerini tutmuştu. Yayınevinin penceresinden kaçmaya çalışırken düşerek yaralanan Emre Günaydın ise İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinde rehabilitasyon edildikten sonra hapsedilmişti.