Yabancı VPN Ağları Ne Kadar Tehlikesiz?

Yabancı VPN Ağları Ne Kadar Tehlikesiz?

Amerika Birleşik Devletleri Kurultayı milletvekilleri, yabancı VPN’lerin yarattığı tehdidin çok büyük ebatlara varabileceğini düşünüyor. Amerika Birleşik Devletleri’li milletvekillerine göre, şayet yabancı bir VPN kullanıyorsanız, o yabancı ülke sizin faaliyetlerinizi izleyebiliyor. Bu iddiaya göre, yabancı işletmeler hükümetlerden gelen baskıya daha fazla sabredemeyip şahsi bilgilerinizi, hatta çevrimiçi faaliyetlerinizin içeriğini dahi dağıtabiliyor.

Tüm bunlar elbette doğru olabilir, ancak yalnızca yabancı VPN’lerin riskli olduğu görüşü de yanlıştır. Bir VPN, aygıtınız ile VPN işletmeyi tarafından hakimiyet edilen bir sunucu arasında parolalı bir iletişim oluşturur. Trafiğiniz, bu ağ üzerini gezilir ve şifreleme sayesinde mahallî bir ağda bulunan gözetleyicilerden ve İnternet Servis Sağlayıcınızı saklanır. Buraya kadar size her şey tehlikesiz gibi gelmiş olabilir, fakat trafiğiniz VPN sunucusuna eriştiğinde, tüm hareketleriniz internete giriş yapıyor. Bu vaziyet ise VPN’leri çevrimiçi olarak yaptığınız her şeyin, İnternet Servis Sağlayıcınız tarafından görülmesine ve izlenmesine neden oluyor.

vpn

Bir sanayi olarak VPN’lere yöneltilen en büyük tenkitlerden birisiü kullanıcıların trafiğini izlemesi ve görünen o ki bu tenkitler tüm VPN’ler için doğru. Başka Bir Deyişle Amerika Birleşik Devletleri’de bulunan bir VPN, faaliyetlerinizi saklıca dinleyebilir, bilgilerinizi Amerika Birleşik Devletleri yasa uygulamalarına devredebilir. Amerika Birleşik Devletleri istihbarat servisinin baskınına boyun eğerek onlarla bilgilerinizi paylaşabilir. Tüm bunlar, VPN’lerin tehlikeleri arasında yer alıyor ve kullandığınız VPN sağlayıcı ne olursa olsun değişiklik göstermiyor.

VPN’ler esas olarak saklılık taşıtlarıdır ve alıcı saklılığını gözetmekte makûs bir iş çıkarırlarsa hemen denetlenmeye başlar. VPN firmalarının hemen hemen hepsi bilgilerimizi gerekten saklı yakalayıp yakalamadıkları konusunu denetleniyor. VPN işletmeleri, kullanıcı bilgilerinin bir araya gelmesini meneden işletme siyaseti belirleyerek bilgilerinizin güvende olduğuna dair ispatlama gayretine girer.

VPN

VPN’ler çoğu zaman aynı anda bir hayli yerde bulunur. Hotspot Shield VPN’in arttaki işletme olan AnchorFree, Kaliforniya’da ve İsviçre’nin Zürih kentinde bir büroya sahip. İşletme, Amerika Birleşik Devletleri ve İsviçre legal yargı yetkisi altında çalıştığını söyledi. AnchorFree’nin mahsulleri, kimileri Amerika Birleşik Devletleri merkezli olmak üzere öbür işletmeler tarafından alınıp tekerrür markalandırılıyor. Peki, bunlar gerçekten yabancı VPN’ler mi oluyor?

VPN işletmeleri bir ülkede bir başkasının legal yetkisi altında çalışırken sıklıkla bir büroya sahiptir. VPN işletmeleri ayrıca dünyanın dört bir yanındaki sunucu filolarını da gözetiyor. Bu konumlardan rastgele biri, VPN firmasının legal yargı yetkisine sahip olduğu yerlerden değişik olabilir. Bununla beraber, legal yargı ehemmiyetlidir, zira bilgilerinizin korunacağı çerçeve legal olan kaidelerle çizilir.

vpn

VPN’lerin alıcıları gözetmek ve kendilerini pazarlamak için kullandıkları bir yol da işletmenin konumu. Misalin, NordVPN, mahallî yasalar sebebiyle alıcılara saklılık ve güvenlik mevzusunda daha tehlikesiz bir hizmet verebileceği Panama’da bulunmakta. Aynı biçimde, ProtonVPN firmayı da İsviçreli olduklarını üstüne basa basa yineliyor. Bir VPN kullanacakken, VPN protokollerine, saklılık siyasetine ve konumuna iyi bakmakta fayda var. Zira VPN firmasının bulunduğu konum saklılık açısından oldukça fark yaratıyor.

Elbette VPN firmasının lokasyonu kullanım açısından muhtelif ülkelere göre değişiklik gösterebiliyor. Misalin, Amerika Birleşik Devletleri’deki kullanıcılar, Rus bilgisayar korsanlarıyla olan ilişkilerinden dolayı Doğu Avrupa merkezli VPN’leri kullanmayacaklarını söylerken, Doğu Avrupa’daki kullanıcılar da Amerika Birleşik Devletleri’nin geçmişinde kitlesel himaye vukuatları olduğunu düşünerek Amerika Birleşik Devletleri merkezli VPN kullanmak istemiyorlar. Uzakdoğu merkezli VPN işletmeleri ise devlete sıkı sıkıya bağlı olduğundan kullanıcılar tarafından pek seçim edilmiyor.

Çoğu VPN işletmeyi, kullanıcılarının saklılığını ve güvenirliliğini gözetmenin ne kadar ehemmiyetli olduğunu kavramış vaziyette ve bu yüzde sırtlarını sağlam yerlere yaslamaya çalışıyor. Bir Hayli işletme, mahallî saklılık kanunlarından yararlanmak ve kullanıcıların tepkisini sürüklememek ismine çalışıyor. Ancak bir VPN’de en ehemmiyetli vaziyet gerçekten kullanıcıların güvenliğini sağlamak ve saklılığına umursamak olmalı. Aksi takdirde bir VPN’nin yabancı veya mahallî olup olmaması rastgele bir anlam ifade etmiyor. Ehemmiyetli olan VPN firmasının hangi “bedellere” sahip olduğu. En mahallîdeki VPN işletmeyi sizin bilgilerinizi gözetmezken, en yabancı işletme sizin bilgilerinize gözü gibi bakabilir.