Xiaomi, Suni Zekâ ve Uslu Aygıtlar İçin 1,5 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

Xiaomi, Suni Zekâ ve Uslu Aygıtlar İçin 1,5 Milyar Dolar Yatırım Yapacak
Çinli teknoloji devi Xiaomi, uslu telefonlardan sonra şimdi de suni zekâ üzerine dev yatırımlar yaparak, sektörde ön sıralarda yer almayı tasarlıyor. İşletme kendini “internet firmayı” olarak tanıtarak, 5 yıl içerisinde değişik bir ekosistem kurmayı tasarladıklarını açıkladı.

Son senelerde özellikle ürettiği uslu telefonlar ile süratli bir yükselme grafiği tutan Xiaomi, gelecek tasarıları için dev bir yatırım yapacağına söyledi. Çinli teknoloji devi, millete talep operasyonlarında kendini “Telefon Üreticisi” olarak değil “İnternet Firmayı” olarak belirledi. Bunun üzerine firmanın gelecekte hakikatleştireceği ataklar daha da merak mevzusu oldu.

Xiaomi, uslu telefon pazarında süratle listenin başlarına tırmanarak, dünya genelinde büyük bir zafere imzalaydı. İşletme yetkilieri, bu pazarda büyümeye devam edeceklerini ancak geleceğin, nesnelerin interneti IOT mevzusunda evrileceğini, bu sebeple de suni zekâ ve uslu aygıtlar üzerine, önümüzdeki beş yıl içerisinde 1,5 milyar dolarlık bir yatırım yapacaklarını ifade ettiler. Bir yandan Amerika’nın yaptırımları ile gayret eden şirket, öte yandan bu manilere takılmadan sektöre liderliğe oynayacağının sinyallerini veriyor.

Tüm aygıtların birbirlerina bağlı oldukları bir ekosistem yaratmayı amaçladıklarını söyleyen Xiaomi CEO’su Lei Jun, suni zekâ ismine aksiyon almanın zamanının geldiğini söylerken, şirkete ait bir hayli makinenin yalnızca Çince dilini desteklediğini, yapılan yatırımlar ile beraber tüm dilleri destekleyen aygıtlar geliştireceklerine sözlerine ilave etti.

Kaynak : https://www.gizmochina.com/2019/01/11/xiaomi-bet-big-on-ai-and-smart-devices-with-1-5billion-investment/