Xiaomi, Kayıpları Büyük Oranda Eksiltecek ‘Zelzele İhtar Sistemi’ Üzerinde Çalışıyor

Xiaomi, Kayıpları Büyük Oranda Eksiltecek 'Zelzele İhtar Sistemi' Üzerinde Çalışıyor

Çin’den gelen haberlere göre Xiaomi, MIUI’ın son aktüellemesinde “zelzele uyarma” özelliğini kullanıma sunacak ancak bu özellik, henüz fotoğrafı değil ve doğrulanması gerekiyor. Bahsi geçen özellik, eforlu bir yer sarsıntısına neden olabilecek olası bir zelzeleyi tespit ettiğinde kullanıcıları uyaracak. Sistem, ayrıca sismik dalga konumunu, merkez üssünü ve zelzele büyüklüğünü de hemen kullanıcıyla paylaşacak. İhtar sistemi, geri sayım yaptıktan hemen sonra ise acil destek isteyecek.

Zelzelelerde sismik dalgalar; boyuna dalgalar, enine dalgalar ve yüzey dalgaları olmak üzere üç biçimde büyür. Boyuna dalgaların dağılma sürati, saniyede takribî 5,5 kilometre ile 7 kilometre arasındadır ancak deviriciliği ufaktır.

deprem

Enine dalgaların imha etme eforu daha fazladır zira dalgalar, gelmeden evvel ve geldikten sonra yer kabuğunu titreştirir. Bununla beraber bu dalgaların dağılma sürati yavaştır. Yüzey dalgası ise en yavaş olandır ve yalnızca yer yüzeyi süresince dağılabilir ancak bu özelliği, onu eforlu zararların ortaya çıkmasında başrole koyuyor.

Xiaomi MIUI, zelzele ihtar özelliğini nasıl kullanıyor?

xiaomi miuı deprem uyarı sistemi

Zelzele erken ihtar sisteminin prensibi, varsayımlarda bulunmak için daha süratli dağılan dalgaların zaman farkını kullanmaktır. Bu dalgalar, yüzeyin derinliklerinde dağıldığı ve çok süratli hareket ettiği için ihtar süresi, genellikle saniye türündendir. Daha süratli uzunlamasına dalga ve daha yavaş enine dalga arasında bir ilişkiye sahiptir.

Uzunlamasına oranla hasarsız dalga, ilk evvel geldiğinden alakalı imha edici enine ve yüzey dalgalarının varış zamanı, süratle hipotez edilebiliyor. Bu dalgalar arasındaki varış zamanı farkı, genellikle çok çok ufaktır. Teorik çalışmalar, ihtar süresi 3 saniye ise zayiat oranının %14 oranında eksiltilebileceğini gösteriyor. İhtar süresi, 10 saniye olursa zayiat oranı, %39; vakit, 20 saniye olursa ise oran, bütün %63 oranında eksilebilir.

Gördüğümüz gibi zelzele varsayımı yapmak olduğundan çok daha karışık görünüyor. Xiaomi, böyle bir özellik geliştiriyorsa ihtar sisteminin orijinalliğini doğrulamak için yalnızca laboratuvar civarında test etmesi yeterli olmayacaktır. Bu özellik, oldukça iddialı ve Xiaomi bunu muvaffak olursa rakiplerine oldukça büyük bir fark atmanın yanında işletmelerin rekabeti başka yere götürmesinin de yolunu açacaktır.