Windows 10’un Cortana’yı Beynelmilel Hale Getiren 20H1 18980 Derlemesi Yayınlandı

Windows 10'un Cortana'yı Beynelmilel Hale Getiren 20H1 18980 Derlemesi Yayınlandı

Microsoft, 2015 senesinde Windows 10’u yayınladığında “Çıkacak son Windows, Windows 10 olacak” demiş ve işletim sisteminin aralıksız aktüel kalacağını söylemişti. Bu bağlamda her yıl bir büyük aktüelleme, her ay da bir derleme yayınlayan Microsoft, bu aktüellemeleri Insider programı aracılığıyla test kullanıcılarına sınatıyor.

Amerika Birleşik Devletlerili firmanın bugün yayınladığı 20H1 derlemesi, süratli kademedeki Insider kullanıcılarına sunuldu. Versiyon, üretim numarasını 18980’e çıkarıyor. Derleme, her ne kadar ciddi yeniliklere sahip olmasa da minik tefek görüntü farklılıkları, Linux yardımında iyileştirme ve Cortana’nın dil fark etmeksizin görünmesi yeniliklerini kapsıyor. Gelin yayınlanan versiyon anekdotlarına yakından bakalım.

18980 versiyonundaki yenilikler:

1. Cortana’nın beynelmilel hâle getirilmesi:

cortana

Windows, kullanıcıların geri bildirimine cevap olarak tüm Windows kullanıcılarının Cortana’yı kullanmasını basitleştirmek için bir tasarıyı devreye sokuyor. Bu bağlamda ilk adım olarak bugünden itibaren dünya çapındaki tüm Insider kullanıcıları, Cortana sembolünü ve uygulamayı sistemlerinde görebilecekler. Gelecekteki bir Cortana aktüellemesinde kullanıcılar, Windows’u o dilde kullanmıyor olsalar bile Cortana’nın desteklediği dilde konuşurlarsa asistandan cevap alabilecekler.

2. Linux için Windows Alt Sistemi Windows Subsystem for Linux – WSL geliştirmeleri:

linux

Bu imalde ARM64 aygıtları için WSL2 dayanağı ilave ediliyor. Ayrıca /etc/wsl.conf dosyasını kullanarak dağıtımınızın zannedilen kullanıcısını ayarlama özelliği de ilave edilenler arasında. Bu versiyon, aynı zamanda daha önceki Windows sembolik bağları için uzun zamandır devam eden bir mesele de dâhil olmak üzere birden fazla yanılgı düzenlemesi içeriyor 

3. ‘İsteğe Bağlı Özellikler’ ayarları kısmındaki iyileştirmeler hakkındaki aktüellemeler:

ayarlar

Microsoft, bu alanı daha basit anlaşılabilir hâle getirmek için birkaç farklılık yapıldığını da aktüelleme anekdotları arasında paylaştı.

Yapılan öbür farklılıklar:

Hesap fotoğrafını aktüellerken Ayarlar’ın çökmesine neden olabilecek bir mesele düzenlendi. Büyüteçli okuma modu, artık Google Chrome ve Firefox gibi uygulamalarda daha iyi çalışıyor.

Elbette aktüellemedeki tüm yenilikler bunlar değil. Aktüellemeyle alakalı en minik ayrıntılara bile erişmek isterseniz buraya tıklayarak Microsoft’un mevzu hakkındaki sayfasına erişebilirsiniz.