Windows 10’da 32 Bit’deri 64 Bit’e Nasıl Geçiş Yapılır?

Windows 10'da 32 Bit'deri 64 Bit'e Nasıl Geçiş Yapılır?

Windows 10, hem 32 Bit hem de 64 Bit mimariye sahip teçhizatlar üzerinde çalışabilir. Siz de rastgele bir lisans fiyatı ödemeden 64 Bit’e yükseltebilirsiniz fakat bu harekât için yeterli operasyoncu kapasitesi ve yeterli belleğe sahip olduğunuzu öğrenmeniz gerek. Bazen sıfırdan pak montaj yapmak tek devanız olabilir, bu surattan harekâta başlamadan evvel dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayın.

Bu iki mimarinin teknik anlamdaki farkına gelecek olursak en dikkat sürükleyen özellik RAM kullanma kapasiteleri diyebiliriz. 32 Bit ve 64 Bit arasında oluşan fark aslen operasyoncuların adres yolu genişliğine bağlıdır. Operasyoncuların adres yolu ve adres belleği ne kadar gelişirse hakimiyet edebildiği hafıza dayanağı o kadar gelişir. Misal olarak 64 Bit bir operasyoncu çok büyük RAM ünitelerini takribî 2 terabayt kadar hakimiyet edebilirken, 32 Bit operasyoncu yalnızca 4 gigabayt kadar RAM’i hakimiyet edebilir. Bilgisayarınızda kullandığınız RAM ölçüyü aynı anda yapabileceğiniz harekâtlar açısından da ehemmiyetlidir. Misalin video kumpaslarken, sanal makine üzerinde çalışırken veya yevmiye yaşamda sıkça lüzumumuz olan web tarayıcılarda birden çok sekme üzerinde çalışacağımız zaman çokça lüzumumuz olacaktır.

Windows 10

Bu kılavuzda göreceğimiz mevzuları iki ana başlığa ayırabiliriz:

Bilgisayarımız 64 Bit Windows 10 için yardım sağlıyor mu?

Bilgisayarımızı 32 Bit’deri 64 Bit’e nasıl yükseltiriz?

Bilgisayarımızın 64 Bit Windows 10 için yardım sağlayıp sağlamadığını nasıl hakimiyet ederiz?

Windows 10 64 Bit, yalnızca yeterli teçhizata sahip aygıtlarda çalıştırılabilir. Bu surattan şayet makinenizde 32 Bit işletim sistemi çalışıyor ise harekâta başlamadan evvel bazı ihtiyaçları hakimiyet etmemiz gerekir. Misalin makinenizdeki operasyoncu 64 Bit harekât dayanağı sağlıyor mu? Bilgisayarınızdaki teçhizatın 64 Bit sürücü dayanağı var mı?

64 Bit takviyesini Ayarlar takviyesiyle doğrulamak

Ayarları açın “Sistem” yazan kısma tıklayın Alta inin ve “Hakkında” kısmına tıklayın “Makine Özellikleri” başlığının altındaki “Sistem Cinsi” yazan kısmı hakimiyet edin

windows 10

Şayet “Sistem Cinsi” yazan kısımda 32 Bit işletim sistemi, x64 tabanlı operasyoncu yazıyor ise sisteminizi yükseltebilirsiniz. Öteki yandan, 32 Bit işletim sistemi, x86 tabanlı operasyoncu yazıyor ise bilgisayarınız 64 Bit Windows 10 desteklemiyor demektir.

Aynı zamanda “Hakkında” sayfasından en az 2GB RAM belleğine sahip olduğunuzdan emin olun. Şayet yeterli hafıza yoksa veya cihazınınız 64 Bit işletim sistemi desteklemiyorsa netlikle harekâtlara devam etmeyin.

Operasyoncu bilgilerini Coreinfo adlı vasıtayla hakimiyet etmek:

Bazı gidişatlarda makineler bütün anlamıyla Windows 10 dayanağı sağlayamıyorlar. Bunun için alttaki alternatifleri bizzat hakimiyet etmemiz gerekebilir.

Physical Address Extension PAE No-eXecute NX Streaming SIMD Extensions 2 SSE2 CMPXCHG16b CX16

Operasyoncunuzun bu özellikleri sağladığını hakimiyet etmek için Microsoft Coreinfo adlı vasıtayı kullanacağız. Bu harekât için alttaki adımları izleyebilirsiniz:

coreinfo_indirme

Taşıtın indirme sayfasını buradaki irtibata tıklayarak açın, Download Coreinfo yazan kısma tıklayın ve indirmeye başlayın,​

coreinfo_dosya_yolu

Vasıta zip dosyası halinde indirilmiş olacaktır, vasıtayı zip dosyası içerisinden çıkartın​, Arama kısmından veya Başlat => Çalıştır üzerinden cmd yazarak komut satırını açın:

coreinfo_path

Komut satırına cd /dosya-yolu biçiminde Coreinfo dosyasını çıkartmış olduğunuz klasöre erişin görseldeki misalde görebilirsiniz

coreinfo_run

Ufak harflerle coreinfo yazın ve Enter tuşuna basın Şayet lisans onayı istenirse “Agree” yazan butona tıklayın

coreinfo_license

Arama penceresini açın Ctrl + F kısa yolunu kullanabilirsiniz ve alttaki anahtar sözcükleri hakimiyet edin PAE NX SSE2 CX16

cx16_check

Tüm alternatifleri bitirdiğinizde bilgisayarınızın 64 Bit Windows 10 takviyesinin olup olmadığını bilmiş olacaksınız. Montaj sırasında Windows 10 hakimiyet ederek kusur vaziyetinde ihtar vermektedir ancak Coreinfo isimi vasıta sayesinde manuel olarak hakimiyet edebiliriz.

Sürücü takviyesinin hakimiyet edilmesi

Montajdan sonra aygıtınızla alakalı mesele yaşamamak için evvelden hakimiyet edilmesi önerilir. Misalin ekran kartı gibi makinelerin doğrudan fotoğrafı yardım sayfalarından yoksa forumlardan özelliklerini hakimiyet etmek doğru olacaktır. Daha sonradan sürprizlerle karşılaşmamak için her olasılığı göz önünde bulundurmak gerekir.

Bilgisayarımızı 32 Bit’deri 64 Bit’e yükseltmek için izlememiz gereken düzeyler nelerdir?

Montaj medyası hazırlamak:

araci_indir

Pak bir Windows 10 montajı yapmak için Windows 10 yüklü montaj medyası oluşturmanız gerekir. Bunun için alttaki adımları izleyebilirsiniz.

Windows 10 indirme sayfasını buradan açın Alttaki “Vasıtayı şimdi indirin” yazan butona tıklayın İndirilen Media Creation Tool adlı dosyayı çalıştırın Karşınıza gelen şartlar sayfasında “Kabul Et” kısmına tıklayın,

kabul_et

Başka bir makine için yükleme medyası yazan alternatifi işaretleyin ve ileriye tıklayın:

baska_bir_cihaz

Bu bilgisayar için önerilen alternatifleri kullan yazan alternatifteki işareti kaldırın:

önerilenleri_kullanma

Mimari kısmından 64 Bit x64 alternatifini seçin ve ileriye tıklayın

flash_sürücü

USB flash sürücü alternatifini işaretleyin ve ileriye tıklayın

sürücü_sec

Çıkarılabilir sürücüler listesinden kullanacağınız makineyi seçin şayet makineniz listede görünmez ise “Sürücü listesini yenile” alternatifine tıklayın İleriye tıklayın ve indirmenin bitmesini bekleyin. İndirme bittiğinde sonlandırın ve Windows 10 montaj medyanız hazır olacaktır

Windows 10 – 64 Bit Montajı:

Montajdan evvel bilgisayarınızın USB sürücünüz üzerinden başlatabileceğinizden emin olmalısınız. Bunun için bilgisayarınızın BIOS’una girip başlatma önceliği olarak UEFI olduğundan emin olun. Genellikle BIOS’a ulaşmak için kullanılan tuşlar, işlev tuşları F1, F2, F3, F10 veya F12, ESC veya Delete tuşudur. Bu üreticiye göre farklılık göstermektedir.

Krurulumdan evvel ehemmiyetli bilgilerinizi yedeklemeyi netlikle unutmayın. Hazırsanız alttaki alternatifleri takip edin.

Bilgisayarınızı USB sürücü üzerinden başlatın

kurulum_1

Açılan montaj ekranında alternatiflerinizi ayarlayın ve ileriye tıklayın

kurulum_2

“Şimdi Yükle” yazan butona tıklayın

kurulum_3

Ürün anahtarınızı girin şayet Windows 10’u ilk yüklemeniz ise, yalnızca 32 Bit’deri 64 Bit’e yükseltmek için montaj yapacaksanız “Ürün anahtarım yok” diyerek geçebilirsiniz. Daha evvelinde lisanslı Windows 10 kullandığınızdan kendisi kabul edecektir. Hangi Windows 10 versiyonunu kullanmak istediğinizi seçin ve ileriye tıklayın. Tercihiniz, lisans anahtarınızın kabul edilmesi için daha evvelinde kullandığınız versiyonla aynı olmalıdır:

kurulum_4

Lisans şartlarını kabul ediyorum yazan alternatifi işaretleyin ve ileriye tıklayın

kurulum_5

Özel: Sadece Windows’u Yükle alternatifine tıklayın

yalnızca_windows_yükle

Montaj yapmak istediğiniz disk alanını seçin ve devam edin. Şayet birden fazla alan varsa kullanılmayan alanları arınıp birleştirebilirsiniz.

disk_sec

Montajın bitmesini bekleyin. Montaj esnasında bilgisayarınızın ekranı kapanıp açılabilir veya bilgisayarınız kendini yine başlatabilir

bitis

Montaj bitirildikten sonra bilgisayarınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Montajdan sonra aktüellemeleri hakimiyet etmeyi ve güvenlik duvarını etkin hale getirmeyi unutmayın.

Windows 10 64 montajı bitirdikten sonra yeni işletim sisteminizi kullanmaya başlayabilirsiniz. Artık 32 bit geçimsizliği sebebiyle kullanamadığınız uygulamaları kullanmaya devam edeceksiniz. 

Bir başka kılavuz içeriğinde görüşmek üzere.