WhatsApp’ta Kullanıcıların İletilerinin Değiştirilmesine Neden Olan Bir Yanılgı Keşfedildi

WhatsApp'ta Kullanıcıların İletilerinin Değiştirilmesine Neden Olan Bir Yanılgı Keşfedildi

Dünyanın en çok kullanılan anlık iletileşme uygulaması WhatsApp’ta çok kritik bir yanılgı tespit edildi. Bir güvenlik işletmesinin keşfetmiş olduğu bu yanılgı, bilgisayar korsanlarının kullanıcılara ait olan konuşmalarını değiştirebilmesine neden oluyor.

Mevzuyla alakalı söylemelerde bulunan güvenlik işletmesi yetkilileri, bilgisayar korsanlarının bu yanılgıdan yararlanmaları halinde hem kullanıcıların şahsi hayatlarıyla alakalı meseleler yaşanabileceğini hem de bilgisayar korsanlarının bu usulü kullanarak sahte iletiler oluşturabileceğini ve kamuoyunda palavra haberler üretebileceğine söylediler.

whatsapp hata

Yanılgıyı bulan güvenlik işletmesi, WhatsApp’ın özel şifreleme algoritmasını tersine çevirdi ve bu operasyonun bilgilerin parolasını çözdüğünü fark etti. Bu sayede güvenlik firmayı, WhatsApp’ın mobil versiyonu ve web versiyonu arasındaki tüm bilgileri hem görüntülemeyi hem de değiştirmeyi muvaffak oldular. 

Bilgisayar korsanları da yukarıyadaki eş bir usulü kullanarak kullanıcıların iletilerini değiştirebilirler. Bir bilgisayar korsanı ilk olarak bir kullanıcının iletisini alıyor, ardından parolayı çözüyor, iletiyi değiştiriyor ve yine şifreleme harekâtını yaparak ilk haline çevirebiliyor. Ancak bu harekâtlar sırasında kullanıcının yolladığı iletinin içeriği tamamen değişmiş oluyor.

Güvenlik firmayı, WhatsApp’ın 1.5 milyardan daha fazla kullanıcısının olduğunu ve uygulamanın 180 ülkede hizmet verdiğinin altını çizerek bu yanılgının çok büyük problemlere neden olacağını ifade etti. 

Firma, meseleyi Facebook’a bildirdi ve Facebook şu an için bu yanılgının bir versiyonunu çözmüş gidişatta. Ancak bu yanılgının sömürülebileceği öteki iki değişik usulde hala düzenlenebilmiş gidişatta değil. Firmadan mevzuyla alakalı da bir söyleme henüz gelmedi.