WhatsApp’a Bu Yıl İlave Edilen En İyi 10 Özellik

WhatsApp'a Bu Yıl İlave Edilen En İyi 10 Özellik

Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp, günümüzde aylık 1,5 milyar aylık kullanıcıya sahip ve anlık iletileşme uygulamaları arasında dorukta bulunuyor Uygulamada yalnızca anlık iletileşme değil sesli ve görüntülü konuşma da yapılabiliyor.

Çıktığı günden bu yana bünyesine aralıksız olarak yeni özellikler katarak ilerleyen iletileşme platformu, 2019 içerisinde de kullanıcılarına bir hayli yeni ve kullanışlı özellikler sundu. İşte WhatsApp’ın bu yıl kullanıcılarına sunduğu en iyi 10 özellik.

Grup davetiye sistemi

whatsapp grup davetiye sistemi

İşletmenin bu yıl uygulamasına ilave ettiği özelliklerden bir tanesi grup davetiye sistemiydi. Bu saklılık alternatifi sayesinde kullanıcılar kimlerin kendilerini WhatsApp gruplarına ilave edebileceğini seçebiliyor. Kullanıcılara sunulan alternatifler ise şöyle: Herkes, Kılavuzumdakiler ve Şu Şahıslar Hariç Kılavuzumdakiler.

Ses dosyası yollama özelliği

Firma, bu özelliğini yeni arayüzüyle beraber duyurmuştu. Bu özellik sayesinde kullanıcılar toplamda 30 ses dosyasını seçebiliyor ve tek seferde yollayabiliyor. Bu özellik ayrıca kullanıcılara ses ve görüntü ön izlemesi yapabilmesini de sağlıyor.

Grup görüntülü ve sesli çağrı düğmesi Android

whatsapp grup sohbet

Firma, bu yıl grup çağrılarında kullanıcılarının birden fazla şahsı ilave edebilmesine imkân tanıdı. Bu özellikle beraber Android kullanıcıları, WhatsApp grup sohbetlerinde özel bir çağrı düğmesine kavuştu. Bu düğme sayesinde kullanıcılar, katılımcıları tek seferde ilave ederek grup çağrıları yapabiliyor. Grup konuşmalarında katılımcı rakamının dördü aşamadığını da andırdırmak gerekiyor.

Parmak izi kilidi

whatsapp parmak izi kilidi

Bu özellik, Android uygulamasına en son ilave edilen özellikler arasında yer alıyor. WhatsApp’ta bu özelliği kullanabilmek için Ayarlar – Hesap – Saklılık – Parmak izi kilidi sekmesine gelmeniz gerekiyor. Bu özelliği etkin ettiğinizde işletim sisteminizde kayıtlı olan parmak izi kilidinizi doğrulamanız gerekiyor.

Bu özellik ayrıca üç alternatifle beraber geliyor. İlki ‘hemen’ kilitleme, ikincisi ‘1 dakika sonra kilitleme’ ve üçüncüsü ’30 dakika sonra kilitleme’. Bu özelliğin çağrıları yasaklama gibi bir özelliği bulunmuyor, yalnızca iletileri saklayabiliyor.

Sıkça sevk edildi yaftayı

WhatsApp’ın bu yıl başında hem Android hem de iOS işletim sistemi için çıkardığı özelliklerden bir tanesiydi. Bu özelliği, daha evvel bir hayli kere sevk edilmiş dosyayı ya da iletiyi yollayarak test edebilirsiniz. Bu operasyon sonrası iletileşme uygulaması size ‘bir hayli kere sevk edildi’ yaftasıyla bir ihtar yollayacak.

Sıralı sesli iletiler

whatsapp sıralı sesli mesaj

Bu özellik, ilk evvel WhatsApp’ın iOS versiyonu için yayınlanmıştı. Firma daha sonra bu özelliği Android uygulamasına da gönderdi. Bu özellik, reelinde isminden de anlaşılabileceği gibi sesli iletilerin otomatik olarak oynatılmasını sağlıyor. Bu özelliğin şu an için WhatsApp’ın beta versiyonunda olduğunu da söylemek gerekiyor.

Özel olarak yanıtlama

whatsapp özel olarak cevaplama

WhatsApp’ın bu yılın başlarında kullanıcılarına sunduğu özelliklerden bir tanesi de buydu. Bu özellik, grup sohbetlerinde bir iletinin özel olarak bire bir sohbette yanıtlanabilmesini sağlıyor. Bu özelliği kullanmak için yapmanız gereken şey grup sohbetinde bir iletiyi seçmek, sağ üst köşedeki üç noktaya tıklamak ve çıkan alternatifler arasından ‘özel olarak cevapla‘yı seçmek. Bu özelliğin Android makineler için 2018 senesinde çıktığını da anımsatalım.

WhatsApp gidişatını Facebook ya da Instagram’da paylaşma

whatsapp durum

Bu özelliği kullanmak için yapmanız gereken şey WhatsApp’ı açıp ‘Vaziyet’unuza gitmek. Daha sonra paylaş düğmesine basarak vaziyet gönderinizi Facebook ya da Instagram’da paylaşabilirsiniz.

Aktüellenmiş fotoğraf içinde fotoğraf modu

whatsapp picture in picture

Bu özellik, şu an WhatsApp betanın Android 2.19.177 versiyonu için test ediliyor. Aktüellenen bu özellik sayesinde sohbeti değiştirseniz dahi başlattığınız video arka tasarıda oynamaya devam edecek. Bu özellik YouTube, Facebook, Instagram ve Streamable’daki videolarda kullanılabilecek.

Suskuna alınmış vaziyet aktüellemelerini saklama

whatsapp durum

WhatsApp’ın Android kullanıcıları için yolladığı bir beta aktüellemesi daha. Bu özellik, daha evvel suskuna aldığınız WhatsApp bireylerinizden Vaziyet aktüellemelerinizi saklamanızı sağlıyor. WhatsApp, ‘Suskuna alınmış aktüellemeler’ kısmına ‘Gizle’ botununu da ilave edecek.