Video Yayıncılığında YouTube’un Artık Asıl Bir Rakibi Var: Facebook

Video Yayıncılığında YouTube’un Artık Asıl Bir Rakibi Var: Facebook

Çevrimiçi video yayıncılığı denildiği zaman YouTube’un bir çeşit tekel olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Google, öteki firmaların asıl bir seçeneği olmadığı için genellikle YouTube’u şantaj yapma taşıtı olarak dahi kullanabiliyor.

Sosyal medya devi Facebook, platformdaki yeni videoları bulma emeliyle geçtiğimiz yıl Facebook Watch’u yayınlamıştı. Facebook’un bugünkü söylemelerine göre Facebook Watch, 720 milyonu aşan bir aylık kullanıcı rakamına sahip. Bu sayı başlangıç için aşırısıyla iyi bir sayı olsa da YouTube aylık 1,9 milyarlık bir kullanıcı rakamına sahip.

YouTube’u tutma mevzusunda kararlı olan Facebook, Facebook Watch’a özel içerikler getirme mevzusunda da yatırımlar yapıyor. Buna ek olarak Facebook’un değişik yayıncı ve içerik yaratıcılarıyla da çalışacağı öğreniliyor. Küresel ortaklıkları da düşünen Facebook, platformunda spektrum aradığını da belirtiyor.

Şu an için aralarında iki kattan daha fazla olan bir izleyici farkı olsa da Facebook’un birkaç sene içerisinde bu farkı kapatacağı düşünülüyor. Natürel ki bunların hepsi birer hipotez olduğu için ilerleyen zamanlarda rekabetin nasıl büyüdüğünü hep beraber göreceğiz.