Video Reyin Sanayisi, Artan Terör Vakalarındaki Reyin Tesirini Yalanladı

Video Reyin Sanayisi, Artan Terör Vakalarındaki Reyin Tesirini Yalanladı

Dünyadaki toplu kırımların rakamı çoğaldıkça video oyunların insanları şiddete yönlendirip yönlendirmediği mevzusundaki müzakereler de çoğalarak devam ediyor. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump ve Cumhuriyetçilerin iddialarının ardından kavga ciddi bir biçimde arkasıydı. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump’ın bir söylemesinde “Video oyunlardaki şiddetin gençlerin düşüncelerini şekillendirdiğini söyleyen insanların rakamı gün geçtikçe çoğalıyor” ifadelerini kullanması da bu gidişatı iyice tutuşturdu.

Oyunların şiddeti gururlandırdığını bir hayli kere dile getiren Donald Trump, bu mevzuda yalnız gibi de görünmüyor. Amerika Birleşik Devletlerili Demokratların da onayladığı bu iddiaya misal olarak El Paso hamlesini öne sürdü. Natürel ki bu söylemeler kolay gibi görünse de reyin sektörü çalkalandı.

video oyunu silah

Yetkili bireylerin bu biçimdeki söylemelerin ardından Activision, Blizzard ve değişik video reyin yayıncılarının payları Trump’ın söylemelerinin ardından düşüşe geçti. Red Dead Redemption’ın üretimci şirketi Take-Two’nun başı Strauss Zelnick ise video reyin sektörünü yargılamanın yersiz olduğunu, oyunların dünya çapında alaka gördüğünü ancak silahlı şiddetin sadece Amerika’ya özel olduğunu belirtti.

İddiaları bir kenara vazgeçip asıllar üzerine konuşacak olursak Amerika Birleşik Devletlerinin önde gelen psikoloji kuruluşları, çocukların şiddetli tavırlar sergileyebileceği mazeretiyle içerisinde şiddet unsurları bulunduran oyunlar oynamamalarını önerse de şiddet içerikli oyunlar ile toplu kırımlar arasında hiçbir iletişim bulunamadı.

Zelnick’in yaptığı söylemenin çok eşi, Cümbüş Yazılımı Birliği Entertainment Software Association tarafından yapıldı ve söylemede “Dünya çapında milyarlarca insanın yanı gizeme 165 milyondan fazla Amerikalı video oyunları oynuyor. Bunun yanı gizeme video oyunları oynayan cemiyetlerde bu stil drama hadiseler gözlemlenmezken Amerika Birleşik Devletlerinde silahlı şiddet gözlemleniyor” ifadelerini kullandı.