Valve, Steam’e Popüler Oyunları Daha Az Gösterecek Yeni Algoritmalar Getirdi

Valve, Steam'e Popüler Oyunları Daha Az Gösterecek Yeni Algoritmalar Getirdi

Tokyo Game Show 2019 faalliği bir yandan devam ederken Steam’e de ehemmiyetli bir farklılık geldi. Steam marketinde oldukça popüler olan oyunlar artık başka oyunları daha süratli keşfedebilmeniz için daha az gözükmeye başlayacak. Yeni gelen aktüelleme, bir hayli algoritma farklılığı ve yanılgı düzenlemesi beraber geliyor ve Steam’in reyin önerme sistemini daha muhtelif hâle getiriyor.

Steam, bu farklılıkların nasıl çalıştığını ve neticelerini bir blog yazısında paylaştı. Paylaşılan yazıya göre önerilen oyunların önerilme biçimlerinde yapılan farklılıklardan sonra kullanıcıların etkileşimi %15 arkasıydı. Hatta her oyunun sayfasına girilme oranı %48 çoğalırken bazı oyunların ziyaret edilmesinde %75’lik bir çoğalış yaşandı. Ayrıca oyunların satın alma ve istek listesine ekleme rakamlarında ehemmiyetli bir çoğalış reelleşti.

steam

Steam’e gelen bu farklılık, platformun artık değişmediğini ve kesintisiz en çok oynanan oyunlara müteveccih olduğunu korunan oyuncuların bildirimleri neticesinde yapıldı. Steam, bu önyargıları devirmek için bir hayli sayfasına yenilik getirdi ve keşfedilmenin önüne geçen yanılgıları giderdi. Paylaşılan yazıya göre yapılan tüm farklılıklar, karşınıza çıkan oyunların size göre olmasını sağlamak emeliyle hakikatleştirildi. Yapılan farklılıkların küçük bir test grubu üzerinde yapılan deneyleri neticesinde platformun daha iyi bir yer hâline geldiği anlaşıldı ve aktüelleme tüm kullanıcılara getirildi.

Ayrıca yeni aktüellemenin birkaç gün evvel duyurulan kütüphane aktüellemesinden sonra geldiğini andırdırmakta fayda var. Steam, lider olduğu sektörde pozisyonunu gözetmek için oldukça büyük uğraşlara girmiş gibi duruyor.