Uzay Roketlerini Taşıyacak Devasa Uçağın Son Testleri Yapılıyor

Uzay Roketlerini Taşıyacak Devasa Uçağın Son Testleri Yapılıyor
Stratolaunch işletmesinin üretiği dünyanın en geniş uçağı olma özelliğine sahip dev makine, test sürüşlerinde büyük ilerleme kaydoldu. Bu yıl göklerde olması tasarlanan fakat ertelemeler yaşayan uçağın çok yakında uçuşlara başlaması bekleniyor.

Stratolaunch işletmesinin ürettiği dev uçak, Kaliforniya pistlerinde test edilmeye devam ediliyor. Uzun zamandır bu dev cihazın ne zaman göklerde yerini alacağı merak mevzusuydu. Asıllaştırılan son testlerde ise uçağın iniş ekiplerinin sınanması üzerine, merakla yanıtı da “Pek yakında” oldu.

Dünyanın en büyük kanat genişliğine sahip olan uçağı, pistteki sınamalarında 219 kilometre/h sürate erişebildi. Muhakkak bir hızdan sonra burnunu da kaldırmayı muvaffak olan uçak, havalanma operasyonunu reelleştirmeden tekerrür burun iniş ekiplerini yere koydu. 2017 senesinden beri rakamsız test asıllaştırılan uçakla alakalı yapılan söylemede, üç adet daha sınama yapılacağı bildirildi. Yetkilier kastedilen kalkıştan evvelki süratin 220 kilometre/h olduğunu, bu sürate erişmeden uçağı havalandırmayacaklarını bildirdi.

Dev ebatlardaki uçak, ilk uçuşunda Dünya’nın yörüngesine üç adet roket taşıyacak. Bundan sonraki vazifelerinde ise 3000-6000 kg aralığında değişik ağırlıktaki vasıtaları yörüngeye çıkarması tasarlanan uçağın, ilerleyen yıllarda uzay taşıtlarını da muhakkak bir mesafeye kadar çıkarması bekleniyor.

Kaynak : https://spacenews.com/stratolaunch-airplane-nears-first-flight/