Uslu Telefonların Batarya Ömrünü Etkileyen 10 Ehemmiyetli Etken

Uslu Telefonların Batarya Ömrünü Etkileyen 10 Ehemmiyetli Etken

Telefon batarya kapasiteleri son iki senede oldukça arkasıydı ve bu sebeple artık 4.000 mAh altında bataryaya sahip bir uslu telefon bulmak oldukça güçleşti. Bunun sebebi uslu telefonların insan hayatında geri dönülmez bir yer elde etmiş olması ve bu makinelerin insana takviye edemeyeceği alanların artık neredeyse mevcut olmaması oldu.

Ancak herkes uslu telefonların yenisini almak zorunda değil. Yeni alınsa da bazı uslu telefonların bataryayı bir senelik kullanımdan sonra günde birkaç kere şarj edilme gereksinimi dinleyecek hale geliyor. Biz de buradan yola çıkarak telefonunuzun batarya ömrünü etkileyen etmenleri derledik.

Batarya ebadı

telefon pil ömrü batarya

Batarya ömrüne olan tesiri en aşikar olan etmenle başlayalım: bataryanın kendisi. Telefon seçerken bataryanın kaç mAh eforunda olduğunu bilmek, şarj ettikten uzun zaman sonraya kadar katlanabilen bir telefon elde etmenizi sağlayacaktır. Şayet çok fazla reyin oynamıyor, faal biçimde sosyal medya kullanıyor ve bunun dışında arama, ileti gibi günlük işlerinizi telefonunuzdan görüyorsanız 3.000 mAh eforundaki bir batarya sizin için gayet yeterli olacaktır. Ancak bu bataryanın yeterli olmadığını düşünüyor ve ayrıca bol bol reyin de oynamak istiyorsanız, Samsung Galaxy Note10+ ve Huawei Mate 30 Pro gibi 4.500 mAh batarya eforuna sahip telefonlar işinizi görecektir.

Ekran

telefon pil ömrü batarya ekran

Telefon ekranının batarya ömrü üzerine 4 farklı alanda tesiri var. Bunlardan ilki ekranın ebadı. Daha büyük ekranlar görüntü sağlamak için daha fazla efor tüketecektir. Sıradaki iki etken ekranın çözünürlüğü ve yenileme sürati. Daha fazla piksele sahip yüksek çözünürlüklü ekranlar bu kadar ayrıntıyı aydınlatmak için daha fazla efora gereksinim dinleyecektir ve yenileme sürati ne kadar yüksekse harekât için tüketilen aşırıdan enerji de bu kadar çoğalacaktır. Ancak batarya ömrü ismine ekranınızda ayarlama kaderine sahip olduğunuz bir gidişat da var. Ekran parlaklığını bulunduğunuz etrafa göre tasarruf sağlayacak biçimde ayarlamak batarya ömrünün uzamasında pozitif tesir yaratacaktır.

İrtibatlar

telefon pil ömrü batarya bağlantı

İrtibatlar telefon eforunu tüketen en ehemmiyetli etmenlerden biri. Bluetooth, mobil bilgi, Wi-Fi ve konum servisi gibi özellikleri gerektiğinde kullanmak, batarya ömründe gözle görülür bir çoğalış yaratacaktır. Bunların yanı gizeme bataryayı koruma mevzusunda önüne geçilemeyecek bir gidişat da bulunuyor. Telefonlar kumpaslı olarak sinyal eforunu denetler ve sinyal eforu iyi oldukça bu batarya ömrü ismine bir mesele teşkil etmez. Ancak sinyal eforu düşükse telefonunuz eforlu sinyal elde edene kadar sürekli sinyal sorgulaması yapar ve bu oldukça fazla efor tüketir. Bunun önüne geçebilmek için yapabileceğiniz tek şey, zati sinyal alamayacağınızı bildiğiniz, kentten uzak yerlerde telefonunuzu uçak moduna almaktır.

Yonga seti

telefon pil ömrü batarya işlemci

Batarya ömrü üzerinde büyük tesire sahip yonga setleri her yıl daha süratli ve daha az enerji tüketen hale geldikleri için reelinde bu mevzuda yapmanız gereken bir şey yok. Uzun batarya ömrü sağlamak için yapmamanız gereken şeyse ‘Root’ operasyonu neticesinde telefonunuzun harekâtçı süratiyle oynamaktır.

Kamera

telefon pil ömrü batarya kamera

Kamera kullanımı sırasında hem telefonun ekranı hem de harekâtçısı oldukça efor tüketir. Bazı telefonlarda kamera kullanımı sırasında ekran parlaklığı daha da çoğalır. Ayrıca şayet üçlü çekim ya da gece görüş gibi özellikler kullanılırsa kameranın telefon bataryasından tüketeceği efor daha da çoğalacaktır.

Değişik teçhizatlar

telefon pil ömrü batarya donanım7

Reelinde telefona dahil tam teçhizat parçaları telefonun bataryasında bulunan efordan az da olsa yararlanır. Misal olarak Google’ın Pixel 4 serisinde kullandığı, kesintisiz olarak el sinyalleri idrak eden Soli yongası ya da Moto X’te bulunan ve sürekli sesli komut alan ek harekâtçı, telefonun eforunu tüketen teçhizat ögelerine misal gösterilebilir. Ayrıca düşündüğünüzün aksine hoparlör ve titreşim motoru; bildirim ve arama aldığınızda, video oynattığınızda, reyin oynarken ya da bazı lüzumlu uygulamaların kullanımında çalışır ve telefon bataryasından sürekli olarak efor alır.

Sıcaklık ve kullanım süresi

telefon pil ömrü batarya sıcaklık

Bir batarya yeni alındığında ve oda sıcaklığında çalıştığında en iyi biçimde performans gösterir. Ancak telefonlar kullanım sırasında harekâta göre ısınır ve zaman da durdurulamaz bir olgudur. Bu iki etken eninde sonunda bataryayı tesirler. Bu vaziyeti ertelemek için güneşli bir günde telefonunuzu otomobilde vazgeçerek şarj etmek gibi eylemlerden sakınabilirsiniz.

Faal uygulamalar

telefon pil ömrü batarya uygulama

Bazı uygulamalar öbürlerine göre çok daha fazla efor tüketir. Misalin Snapchat hem kamera, hem konum servisi, hem de yüklü ölçüde bilgi kullanmasıyla bir tarayıcı ya da hesap cihazından çok daha fazla efor tüketir. Bunu eksiltmek için bazı uygulamaları kullanmadığınız zaman devre dışı vazgeçebilir, rastgele bir optimizasyon uygulaması kullanabilirsiniz.

Pasif uygulamalar

telefon pil ömrü batarya uygulama

Telefonunuzun ekranı kapalıyken dahi efor tüketen bazı uygulamalar vardır. Bunlara misal olarak podcast ve müzik oynatıcıları gösterilebilir. Ancak bu tip uygulamalar oldukça optimize edilmiş gidişattalardır ve saatlerce müzik ya da podcast dinleyebilmek için geliştirilmişlerdir. Torrent uygulamaları, hava vaziyeti uygulamaları ve bazı sıhhat uygulamaları da muhakkak ölçüde efor tüketen pasif uygulamalardandır ancak bunlar sürekli olarak beraber çalışmadığı ve lüzumlu ayarlamalar yapıldığı takdirde telefonunuzun batarya ömrünü yüksek ölçülerde kullanmazlar.

İşletim sistemi ve arkada çalışan uygulamalar

telefon pil ömrü batarya sistem

Telefonun bataryayı açısından en ehemmiyetli yazılım olan işletim sistemi, telefonun batarya ömrünü farklı biçimlerde hem tüketip hem de gözetebilir. Aktüel Android ya da iOS versiyonu kullanmak optimizasyon iyileştirmelerinden geri kalmayarak efor tasarrufu elde etmenizi sağlayacaktır.

Arkada çalışan uygulamaları konusundan kazançsak reelinde bu mevzuda yapabileceğiniz pek bir şey yok. ‘Root’ operasyonu görmüş aygıtlarda dahi işletim sisteminin işleyişini değiştirerek doğrudan bu uygulamalara tesir etmek muhtemel değil. İşletim sistemi zati bu misyonu kendisi üstlenmekte. Yalnızca buna takviyeci olmak için telefonunuzu efor tasarrufu modunda çalıştırmak afaki uygulamaların operasyonunu durdurabilir.