Uslu Telefonları Kullanmayınca Kapatmanın Bir Bereketi Var mı?

Uslu Telefonları Kullanmayınca Kapatmanın Bir Bereketi Var mı?

Bir Hayli operasyonu uslu telefonlar aracılığıyla yaptığımız için de uslu telefonlar günün büyük bir kısmını sarih biçimde geçiriyor. Çoğu birey bu vaziyetin uslu telefonlar için hasarlı olduğunu söylese de bu dedikodunun asıl olup olmadığını merak edip, hadisenin reeline bakma lüzumu duyduk.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var: Uslu telefon kullanan şahısların büyük bir çoğunluğu uslu telefonlarını kapatmıyor. Uslu telefonlarımızı bir irtibat vasıtayı ve alarm olarak da kullandığımız için her an elimizin altında bulunmaları gerekiyor. Başka bir deyişle zati bu biçimde çalışmaları için planlandılar. En nihayetinde telefonunuz kapalıyken biri sizi aradığında ya da alarmınız çaldığında bunun neye ya da kime bereketi olabilir ki? İşte makineniz her şey o kadar kolay değil.

Telefonu kapatmanın aygıt sıhhatini etkilediğini düşünenlerin ileri sürdüğü bir öteki mevzuysa, aygıtların sıcaklık seviyelerindeki değişkenlik olarak karşımıza çıkıyor. Makinenin sıcaklığı hoş bir nokta olsa da burada ufak bir ayrıntı sıçranıyor: Makinenin sıcaklığını, ne kadar uzun sarih yakaladığınız değil, telefonla neler yaptığınız tanımlıyor.

Telefonunuzu sabah şarjdan çıkarttığınızı düşünün. Ardından kahvaltı yaptınız ve telefonu elinize aldınız. Telefon son derece kabul edilebilir sıcaklık seviyesinde çalışırken, bir anda yüksek performanslı bir mobil reyin oynamaya karar verdiniz. Bu andan itibaren telefonunuzun sıcaklığı çoğalmaya başlayacaktır.

Ani sıcaklık iniş çıkışlarından bahsediyorsak, telefonunuzun hasar görmesi olası ancak telefonların sıcaklık dalgalanmaları düşünülerek planlandığı da unutulmaması gereken bir asıl. 

Bu alanda yapılan bir hayli araştırma mevcut ve bu araştırmaların mevzusu genellikle makinenin sıhhati değil, batarya ömrüyle alakalı. Batarya ömrünüzü artırmak istiyorsanız, telefonunuzu kapatmayı ya da ani sıcaklık farklılıklarına dikkat etmenizi önerebiliriz. Bunun yanı gizeme telefonunuzu kapatmanız, telefonunuzun bereketine olmasa da sizin sıhhatiniz için verimli olabilir. Sonraki yazılarımızda sizler için bu mevzuya da değineceğiz. O zamana dek güzelce kalın.