Üsküdar Sancaktepe metro hattı Avrupa’nın birincisi seçildi

Üsküdar Sancaktepe metro hattı Avrupa'nın birincisi seçildi

İstanbul Megakent Belediyesi’nden İBB alınan bilgiye göre, 1885 senesinde kurulan, 90 değişik ülkeden abonesi bulunan ve toplu taşımacılık sektöründe dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olan Brüksel merkezli UITP, tek seferde yolcu taşıma kapasitesi 500’den fazla olan sürücüsüz metro hatlarını araştırdı.

Dubai, Moskova, İstanbul, Roma, Sao Paulo, Bangalore, Fildişi Sahili, Hong Kong ve Canberra’da büroları bulunan UITP, yaptığı analiz sonucunda en iyi sürücüsüz metroları tanımladı. UITP’in araştırmasına göre, İBB’nin hizmete açtığı sürücüsüz Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı, Paris, Roma, Barselona gibi kentleri geride vazgeçti.

Dünyada üçüncü oldu
Kuruluş, dünya genelindeki sürücüsüz metro hatlarına ait araştırmanın neticelerini internet sitesinde yayımladı. Burada, Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı, Avrupa’nın en büyük yolcu taşıma kapasitesine sahip sürücüsü olarak gösterildi.

Dünyada sürücüsüz erişim sağlayan 62 adet metro hattından tek seferde yolcu kapasitesi 500’den fazla 22 metro hattı bulunuyor. Milano M5 Hattı, tek seferde 536 birey taşırken, Singapur Circle MRT Hattı’nda 2 bin yolcu seyahat edebiliyor. Singapur Circle hattı, en fazla yolcu kapasitesi dolayısıyla ilk sırada yer alırken, bunu yeniden Singapur’daki bir başka sürücüsüz metro hattı olan Singapur Kuzey Doğu MRT Hattı takip ediyor.

Tek seferde 1620 birey taşınıyor
İstanbul’daki sürücüsüz metro hattı ise tek seferde bin 620 birey taşıma kapasitesiyle üçüncü sırada yer aldı. Dünyadaki 20 sürücüsüz metro hattını geride vazgeçerek üçüncü olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı, aynı listede yer alan Avrupa’daki metro hatları arasında ise ilk sırada yer aldı.

Türkiye’nin ilk sürücüsüz metro hattının ardından, bin 200 yolcu kapasiteli Roma, 895 birey kapasiteli Barcelona ve 722 yolcu kapasiteli Paris metroları geldi. Avrupa’nın birincisi sürücüsüz Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı’nda, her biri 6 vagonlu olmak üzere 21 adet taşıt hizmet veriyor. Her bir taşıtta 6 vagonlu tek seferde bin 620 yolcu taşınabiliyor.

Birinci etabı, 15 Aralık 2017’de hizmete giren metro hattında bugüne kadar 25 milyon 310 bin 562 yolcu taşındı. 21 Ekim’de hizmet vermeye başlayan ikinci etap olan Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe kısmında ise açıldığı tarihten bu yana 2 milyon 424 bin 561 yolcuya hizmet verildi.