Ürdün, İnsanlarda Şiddeti Tetiklediği Bahanesiyle PUBG’yi Menetti

Ürdün, İnsanlarda Şiddeti Tetiklediği Bahanesiyle PUBG'yi Menetti

Günümüzde bilgisayar oyunlarıyla alakalı cinsli cinsli münakaşalar alana geliyor. Muhtelif ülkelerde insanlar, bilgisayar oyunlarının çocukları ve gençleri şiddette teşvik ettiğini düşünüyorlar. Oyunlarla çok fazla süre geçirmek başka bir deyişle reyin bağımlılığı da artık Dünya Sağlık Teşkilatı WHO tarafından bir hastalık olarak kabul edildiği için bu münakaşalar eksilecek gibi değil.

Popüler Battle Royale oyunu PlayerUnknown’s Battlegrouds PUBG, Ürdün’şöhret Telekomünikasyon Tertip Etme Kurulu tarafından değişik 6 oyunla beraber menedildi. Fornite’ın da PUBG ile aynı mukadderatı paylaşacağı düşünülüyor. Battle Royale oyunlarının yasakladığı öteki misalleri gibi burada da reel evham, alana getirilen olumsuz tesirdi.

Telekomünikasyon Tertip Etme Kurulu’na göre yapılan bir çalışma, bu oyunun tüm yaş grupları için riskli olduğunu gösterdi. Kurulun idareyicilerinden biri, yurttaşlardan gelen şikâyetlere göre hareket ettiğini ifade etti.

PUBG, daha evvel Irak’ta da menedilmiş, Çin’de ise hiç kimsenin can vermediği daha “hafif” bir versiyonuyla değiştirilmişti. Nepal’de ise reyin, geçici olarak yasaklanmış ancak temyiz duruşması bu yasaklamayı kaldırmıştı.

Siz oyunların menedilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce oyunlar gerçekten insanları şiddette teşvik ediyor mu? Ülkelerin, oyunları menetmesi zorunlu bir ihtiyat mı yoksa fazla bir tepki mi?