Ünlü Teşebbüsçü, Silikon Vadisi’nde Fiyatsız Kripto Startup Mektebi Açıyor

Ünlü Teşebbüsçü, Silikon Vadisi'nde Fiyatsız Kripto Startup Mektebi Açıyor

Chris Dixon’ın genel ortağı Andreessen Horowitz a16z, geçtiğimiz ay TechCrunch Disrupt’ta yaptığı ilanda tehlike anaparası firmasının fiyatsız bir kripto startup mektebi kalemtıraşını söylemişti. İşte bu mektep, bugün fotoğrafı olarak açıldı. Mektebe şehir müracaatlar 4 hafta sürecek.

a16z, bu başlangıçla beraber kripto para ünitelerini demokratik hâle getirmek istiyor. Dixon ve a16z takımı, takribî 7 yıldır kripto para ve blok zinciri blockchain alanında bulunuyorlar ve işletme, bunca yıldır edindiği deneyimi teşebbüsçülerle paylaşmak istiyor.

Kripto para mektebinin ayrıntıları:

Andreessen Horowitz

İşletme, bu yolla kripto topluluğuna destekledirken bu sayede a16z için de yatırım fırsatları yaratabilecek. a16z, ayrıca kripto startup mektebine katılmanın a16z’den yatırım alınacağı anlamına gelmediğinin de altını çizdi. Kendisi ayrıca a16z’nin mevzu kripto startup yatırımlarına geldiğinde oldukça dalgın bir yatırımcı olduğunu, yalnızca kripto startup mektebinin bir katılımcısı değil büyük kripto topluluğunun bir parçası olduğunu söyledi.

a16z Kripto Startup Mektebi, 21 Şubat 2020’de açılacak ve 7 haftalık bir programdan oluşacak. Dersler Menlo Park’ta reelleştirilecek. Başka Bir Deyişle dersleri alabilmek için Silikon Vadisi’ne gitmeniz ve orada birkaç ay geçirmeniz gerekecek. Değişik ülkelerden de insanların katılmak isteyeceğini düşünen a16z, derslerin hepsini kaydolacak ve daha sonra herkesin izleyebileceği biçimde bu ders materyallerini paylaşacak.

Peki 7 haftalık bu program kapsamında hangi mevzular işlenecek?

Kripto ağları nedir ve neden ehemmiyetlidir? Blok zinciri hesaplamalarının esası: Kriptografi ve ortak karar Uygulama geliştirme taşıtlarına genel bakış Uygulamalar: Günümüz ve 2025 Kripto iş modelleri Kripto Ekonomi UX, mahsul geliştirme ve güvenlik Pazara açılma taktiği ve geliştirici ilişkileri Topluluk katılımı ve hakimiyet Tertip Edici alanlar ve değerlendirme Bağış toplama kılavuzu

Derslerden de anlaşılabileceği gibi yalnızca bir kripto para odaklı bir programdan ziyade startup’a giriş kursu da denilebilir. Yazılım mahsulleri kurmada geçmişte deneyimlerinizin olması gerekiyor ancak bir kripto uzmanı olmanız da gerekmiyor. Katılımcılar haftada 12 ile 15 saatlik dersler, atölyeler, danışmanlıklar alacaklar. Kursun sonunda ise katılımcılar bir proje görüşü ya da demo günü süresince bir prototip gösterecekler.