Ulusal Korunma Bakanlığı duyurdu 68 adi öldürüldü

Ulusal Korunma Bakanlığı duyurdu 68 adi öldürüldü

Ulusal Korunma Bakanlığından yapılan haftalık bilgilendirmede, yurt içi ve dışında PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ başta olmak üzere terör örgütleriyle gayrete ait bilgi verildi.

Buna göre, 9-15 Kasım tarihlerinde terör örgütü PKK/KCK’nın barınma alanı ve yurt içine geçiş rotayı olarak kullandığı Diyarbakır, Hakkari, Tunceli, Şırnak, Mardin ile Irak’ın kuzeyinde yürütülen büyük ve orta çaplı işlemlerde 68 terörist tesirsiz hale getirildi.

İşlemlerde, 6 piyade tüfeği, bir AT-4, bir AT-13, bir LAW tanksavar silahı, 5 bin 736 adet muhtelif hafif silah cephaneyi, 4 muhtelif mayın, 85 kilo amonyum nitrat, 56 kilo C-4 patlayıcı madde, 65 kilo yıkım kalıbı, iki el bombası, 9 muhtelif telsiz ele geçirildi, 24 el imali patlayıcı tahrip edildi.Teröristlerce kullanılan 31 silah mevzisi, barınak ve ambarın kullanılamaz hale getirildiği işlemlerde, iki asker şehit oldu, 3 asker yaralandı.

Sınır hattındaki işlemlerde 93 litre firari mazot, 17 bin 833 koli firari sigara, 19 cep telefonu ve bin 310 firari hayvan ele geçirildi.Azim ve kararlılıkla icra edilen harekâtlarla PKK/KCK terör örgütü üzerinde oluşturulan baskı sonucunda, teşkilatın özgür hareket etmesi ve eylem hüneri kısıtlandığı belirtildi.

Suriye’nin kuzeyindeki harekâtlar: Zeytin Dalı Harekatı’nın başlangıcından itibaren tesirsiz hale getirilen terörist rakamı 4 bin 585 oldu.

Türk Silahlı Güçleri ve Özgür Suriye Ordusu ÖSO tarafından 18 Mart haysiyetiyle hakimiyet altına alınan Afrin’de mayın ve el imali patlayıcı arama faaliyetleri sürdürülürken harekat kapsamında bugüne kadar 293 mayın ve bin 639 el imali patlayıcı tahrip edildi.

Münbiç bölgesi: Türk Silahlı Güçleri ve Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Güçleri unsurları, Münbiç’te 15 Kasım 2018’de Ortak Birleşik Devriye faaliyetlerinin 3’üncüsünü reelleştirdi.

Söylemede, “Müteakip yarıyılda, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Güçleri tarafından sürdürülen yakın iş birliği ve ortak çalışmalar sonucunda Münbiç’teki tüm terör örgütü üyelerinin bölgeyi terk etmesiyle bölgede Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri teftişinde güvenlik ve kararın sağlanmasına müteveccih faaliyetlere devam edilecektir.” bilgisine yer verildi.