Uber, XL Hizmeti Sürücülerinin Hasarını Karşılayacak

Uber, XL Hizmeti Sürücülerinin Hasarını Karşılayacak

Pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de bir yarıyıl hizmet veren Uber, uzunca bir vakit gündemin ana mevzularından bir tanesi olmuştu. Sarı taksi esnafının karşı geldiği bu sistem, politiklerin de gündemine mevzu oldu ve bir vakit sonra Uber, XL hizmetini durdurduğunu açıkladı.

Uber’in XL hizmeti için çalışan çok rakamda yurttaşsa bu vaziyetin ardından işsiz kaldı. Üstelik, Uber’in XL hizmetine dahil olmak için yeni vasıta alan yurttaşlar, borçlarını da ödeyemez hale geldiler. Bu bağlamda bazı çalışanlarsa, Uber’e dava açarak hasarlarının tazmin edilmesini istediler.

uber

Uber XL çalışanlarının ifadelerine göre firma, çalıştıkları yarıyıllarda kesilen trafik cezalarını ödemiş gidişatta ancak tüm giderlerin çok daha yüksek olduğunu ifade ediyorlar. Mevzuyla alakalı olarak Uber çalışanları, firmaya bir arzuhal yazarak hasarlarının en azından yüzde 50’lik kısmının Uber tarafından ödenmesini istediler.

63 ülkede etkin olarak hizmet veren ve günde 15 milyon kadar yolcu taşıyan Uber, mevzuyla alakalı yazılı bir söyleme yaptı ve hasarların karşılanacağına söyledi. Ayrıca Uber, duruşmaya müracaat eten daha önceki çalışanlarının da davalarını sürüklemeleri halinde giderlerini karşılayacağını belirtti. 

Uber yazılı söylemesinde “Uber’e iletilmiş yönetimsel para cezalarının alakalı iş ortaklarımız ismine ödenmesine çoktan başlanmıştır. Henüz ödemesi yapılmamış yönetimsel para cezalarınız var ise; takımımızın ödemeleri en kısa vakit içerisinde bitirmek için itinayla çalıştığından lütfen emin olun. Bunun yanı gizeme, UBER bazı iş ortaklarımıza ve sürücülerine gönüllü olarak ek bir yardımda bulunmakta ve belli bir ölçüde iyi hedef ödemesi sunmaktadır.” ifadelerine yer verdi.