Twitter’dan Saklılık İhlallerini Eksiltecek Yeni Proje: Saklılık Merkezi

Twitter'dan Saklılık İhlallerini Eksiltecek Yeni Proje: Saklılık Merkezi

Twitter, bugün bir blog gönderisinde kullanıcılarının saklılığını koruma mevzusunda geliştirilebilecek noktalarını olduğunu kabul ederek Twitter Saklılık Merkezi’ni kalemtıraşını duyurdu. Saklılık Merkezi’nin emeli, kullanıcıların siteyle paylaştığı bilgileri gözetmek için Twitter’ın ne yaptığı mevzusunda daha fazla netlik sağlamak. Twitter, aynı zamanda paylaştığı bir tweet serisinde sitenin saklılık siyasetinin aktüelleneceğini de bildirdi. Bu metamorfoz, 1 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe girecek.

Site, yeni büyümelerin duyurulduğu tweet serisinde “Firmaların, istinaden şahsi bilgilerini itimat eden insanlara karşı daha mesul bir davranışla yanaşması gerektiğine ve yalnızca şahsi bilgileri gözetmekle kalmayıp bunu nasıl yaptığını söylemesi gerektiğine inanıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Yeni Saklılık Merkezi’nin emeli:

twitter

Saklılık Merkezi; saklılıkla alakalı yenilikler, bültenler, yeni saklılık mahsulleri, güvenlik hadiseleri hakkında irtibat ve daha aşırısı hakkında bilgi sağlayacak olan bir ana üs olarak planlandı. Aktüellemelerin yapıldığı ve Twitter Saklılık Merkezi’nin açıldığı gün ise sitenin paylaştığı tweet’te şu ifadelere yer verildi:

“Bugün koşullarımızı ve saklılık politikamıza aktüelliyoruz ve Twitter Saklılık Merkezi’ni başlatıyoruz. Bu aktüellemeler bizi mesul ve bilgilerinizi güvende yakalamaya müteveccih, büyümekte olan bir saklılık ve bilgi koruma programı tarafından desteklenmektedir.”

Twitter ayrıca Genel Bilgi Koruma Yönetmeliği’ne GDPR uymak için geçen nisan ayında saklılık politikasına aktüellemişti. Saklılığa dair geçmiş eylemlerinden dolayı tahlile tabi yakalanan sosyal paylaşım devinin, kullanıcıların güvenlik emeliyle yakalanan e-posta adreslerini ve telefon numaralarını yanlışlıkla reklam emeliyle kullandığı tespit edilmişti. Bilgilerin aynı zamanda üçüncü bireylerle de paylaşılmış olabileceği de söylenmişti.