Twitch’in, Ninja’nın Platformu Terk Etmesinin Ardından Bulduğu Tuhaf Çözüm

Twitch'in, Ninja'nın Platformu Terk Etmesinin Ardından Bulduğu Tuhaf Çözüm

Geçtiğimiz hafta şöhretli Twitch yayıncısı Tyler “Ninja” Blevins, yaptığı söylemede 14,7 milyon takipçisinin bulunduğu Twitch platformunu vazgeçerek Microsoft’un Mixer platformuna geçiş yapacağına söylemişti. Hatta Mixer’daki ilk yayınından kısa bir müddet sonra 500 bin takipçi rakamını geçmişti.

Twitch senelerden beri öğrenilen popüler bir yayın platformu. Mixer ile arasındaki bu rekabetten karlı çıkan tarafın ise Ninja olduğunu söylemek pek de yanlış olmaz. Ninja’nın yokluğunda Twitch’in pek de büyük bir yara aldığı söylenemez. Fakat dev platformun Ninja’nın yokluğunu nasıl dolduracağı merak ediliyordu.

Ninja’nın ufalayışından sonra Twitch, gerçekten usluca bir atak yaptı ve Ninja’nın kanalını kapatmadı. Bunun yerine platformda “Ninja” kanalına gittiğinizde size platformda popüler olan öteki canlı Fortnite yayınlarını öneriyor. Twitch, bu usulle zati sitede bulunan mevcut izleyicileri kaçırmamak ve öteki yayıncılara yönlendirerek sitede yakalamak istiyor gibi görünüyor.

Ninja Twitch

Ziyaretçilerini, “Aradığınız Ninja bulunamıyor. Muhtemelen başka kalede.” yazısı ile karşılayan Twitch, Super Mario’ya da bir selam çakmayı bakımsızlık etmemiş.

Basmakalıpta, Twitch üzerinde çevrimdışı bir kanalı ziyaret ettiğinizde, yayın oturumunda canlı yayınının çevrimdışı olduğuna dair yayıncıya ait bir görsel ve ekranın sağında bulunan sohbet sekmesiyle karşılaşırsınız. Bu farklılıkla, Ninja kanalının sohbet kısmı devre dışı vazgeçilmiş ancak şöhretli yayıncıya ait 901 video platformda hala ulaşılabilir vaziyette.

Twitch’in bu hücumunun usluca olduğunu söylemiştik. İlerleyen günlerde iki platform arasındaki bu rekabette ne cins saldırılar yapılacak bekleyip göreceğiz.