Türkiye’de Önümüzdeki 10 Seneye Damga Vuracak İşler Söylendi

Türkiye’de Önümüzdeki 10 Seneye Damga Vuracak İşler Söylendi

Tüm dünya, suni akıl, otomasyon, büyük bilgi ve robotik teknolojiler çevresinde yine şekilleniyor. Hemen her sektör, zamana yenik düşmemek için kendini çağın zorunluluklarına uygun bir biçimde modernize ediyor. 

McKinsey Evrensel Enstitüsü’ne göre dijital teknolojiler, gelecekteki ekonomik gelişmede kilit rol oynayacak. 800 iş ve 2.000 iş etkinliğini 18 yetkinlik bazında tahlil eden ve her bir etkinlik için ayrıntılı otomasyon potansiyeli çıkaran enstitü, dünya genelinde mevcut teknolojilerin, işlerin otomasyonla yapılmasını sağlayacak seviyede olduğunu tespit etti. Türkiye’de ise her 10 işten 6’sı, yüzde 30 oranında otomatize edilebilir konumunda.

2030 senesine kadar 8,9 milyon yeni iş alanının çıkacağı varsayım ediliyor:

otomasyon

Araştırmaya göre 2030 senesine kadar Türkiye genelinde vasati yüzde 20-25 oranında otomasyona geçiş yaşanacak. Bu başkalaşımın birliktesi getireceği ekonomik fayda ve sosyal başkalaşımlar ile 3,1 milyon istihdam alanı yaratılacağı öngörülüyor. Raporda, 7,6 milyon işin değişik formlara dönüşeceği ve 2030 senesine kadar 8,9 milyon yeni iş alanının ortaya çıkacağı belirtiliyor.

McKinsey Evrensel Enstitüsü, gelecek 10 sene içinde tamamı yeni 1,8 milyon iş oluşacağını söylüyor. Dijital hizmet tasarımcıları, sürdürülebilir enerji uzmanları, siber güvenlik uzmanları ve suni akıl yardımlı sıhhat bakım teknisyenleri, geleceğin işleri olarak öne çıkıyor. 

geleceğin meslekleri

Raporda, Türkiye’de işgücünde bulunan 21,1 milyon bireyin yetkinliklerini geliştirmesi gerektiği ifade ediliyor. Otomasyon ve dijitalleşme tesirinin 7,6 milyon çalışan üzerinde daha fazla olması beklenirken, bu grup içerisinde 5,6 milyon bireyin değişik yetkinlikler geliştirerek rolünü değiştirmesi ve 2 milyon bireyin değişik sektörlerde çalışma için yeni kabiliyetler kazanması gerekecek.

Rapora göre en büyük beceri gelişimi, yüzde 63 ile teknoloji yetkinliklerinde olacak. Temel yetkinliklerin ve fiziksel yetkinliklerin sırasıyla yüzde 10 ve 8 oranında daha az kullanılmasının öngörüldüğü raporda, sosyal yetkinliklerde yüzde 22 ve ileri seviye öğrenişsel yetkinliklerde yüzde 7 çoğalış bekleniyor. Rapora göre önümüzdeki 10 sene içinde öne çıkması beklenen yetkinlikler arasında duygusal akıl, yaratıcılık, yine bilme, teşebbüsçülük, empati kurma ve ileri bilgi incelemeyi bulunuyor.