Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom, BTK’dan 5G İzni Aldı

Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom, BTK’dan 5G İzni Aldı
BTK, ülkemizde faaliyet gösteren telekomünikasyon devlerine değişik kentlerde 5G sınaması yapabilmeleri için izin verdi.

Bir sonraki bağlantı altyapısı olan ve tertemiz teknolojilere ihtimal sağlayacak 5G teknolojisi, yavaş yavaş kullanıma hazırlanıyor. Bu sene ilk 5G yardımlı telefonların piyasaya çıkması bekleniyor. Dünyanın muhtelif yerlerinde galibiyetli 5G bağlantı sınamaları da reelleştirildi.

Ülkemizde ise Turkcell İstanbul ve İzmir’de, Vodafone Türkiye İstanbul ve Ankara’da, Türk Telekom ise yalnızca İstanbul’da 5G sınamaları yapabilecekler.

Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Müesseseyi, Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’a verdiği izinler kapsamında, sene sonuna kadar 5G sınamalarına izin verdi. Turkcell’in çalışmalarında İstanbul ve İzmir’de 3,5 GHz ve 26 GHz, Vodafone’un çalışmalarında İstanbul ve Ankara’da 3,5 GHz ve 3,7 GHz, Türk Telekom’un çalışmalarında ise İstanbul’da 3,5 GHz bandında 5G bağlantı sınamaları yapılacak.

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Cahit Turan, ülkelerin 2020’de 5G’ye geçmeyi amaçladıklarını ve Türkiye’nin de “bu alanda standart tanımlama dahil kaide koyucu lider ülkelerden biri olmak istediğini” ifade etti.

Bakan Turhan, kentlerdeki hizmeti kırsala da götürmek için “Evrensel Hizmet Fonu”ndan faydalanarak pek çok uygulama yaptıklarını söyledi. Turhan, bilişim ve teknolojideki sürate de vurgu yaptı ve  “Bizim de durmadan kendimizi yenilememiz gerekiyor. Bu, anlık, dakikalarla yıpranan bir sektör. Geliştirdiğiniz bir mahsulü geliştirmeye devam etmezseniz, ertesi gün bir başkası daha iyi bir mahsulü piyasaya sürebiliyor.” dedi.

Bakan laflarını, “Sene sonuna kadar devam edecek sınamalar için verilen izinlerde, yerli yapım kapasitesinin geliştirilmesine müteveccih çalışmaların ehemmiyeti de dikkate alınarak, sınama sürecinde yerli üreticilerle işbirliği koşulu getirildi. 5G’ye geçiş yalnızca söylemle olmaz, araştırmalar yapılması ve mahsuller geliştirilmesi gerekiyor. 2020’de bu teknolojiye geçişi amaçlayan ülkemizin, yaptığı araştırmalar ve geliştirdiği mahsullerle bunu başarmasını amaçlıyoruz.” biçiminde sonlandırdı.

Kaynak : https://www.ntv.com.tr/teknoloji/btkdanturkcell-vodafone-ve-ttmobile-5g-izni,A1sc6RPdH0qKDWbJD2PzHQ