Türk Korunma Sanayisinin En Büyük İhracatı İçin İmzalar Atıldı

Türk Korunma Sanayisinin En Büyük İhracatı İçin İmzalar Atıldı

Askeri Fabrika ve Tersane Şirket A.Ş. ASFAT, ülkemizin korunma sanayinde tek seferde yapılan en büyük ihracatı olan ve 4 korvetin inşasını kapsayan uyuşmayı imza attı. Pakistan MİLGEM Projesi PN MİLKGEM kapsamında olan uyuşma dâhilinde ASFAT; ASELSAN ve HAVELSAN ile savaş sistemlerinin tedariki ve entegrasyonu için uyuştu.

Uyuşmanın imza merasimine katılanlar arasında Ulusal Korunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve güç komutanları, Pakistan’dan askeri ve sivil yetkililer ve korunma sanayisinde faaliyet gösteren firmaların idareyicileri ve yetkilileri bulunuyordu.

‘Korunma sanayisi için ihracat; bir alternatif değil, bir gereklilik’

Savunma sanayisi

İmza merasiminde söylemelerde bulunan ASFAT Genel Müdürü Esad Akgün, projenin Türk mühendisinin beynelmilel standartların üzerinde tasarım ve imal yaptığını ortaya koyması ve bu yeteneklerini cömertçe paylaştığını göstermesi açısından oldukça ehemmiyet teşkil ettiğini belirtti.

Korunma sanayisindeki sürdürülebilirlik ve dinamizmin devamının ihracattan geçtiğini söyleyen Akgün, bu sektörde ihracatın bir alternatif değil, bir gereklilik olduğunun da altını çizdi. Projeye dair söylemelerde de bulunan Akgün, Pakistan Korvet Projesi için en düşük maliyet, en kısa zaman ve azami nitelik ilkelerini uygulayacaklarını dile getirdi.

Mevzu üzerine konuşan bir başka ad olan HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, dünyada çok az rakamda ülkede bulunan ve Deniz Güçleri Komutanlığı ile beraber geliştirilen Yeni Nesil Ağ Destekli Savaş İdare Sistemi Advent’in arkadaş bir ülkenin gemilerinde kullanılacak olmasından dolayı mutlu ve iftiharlı olduklarını belirtti.

Projenin bazı sistemleri ASELSAN tarafından sağlanacak:

korvet

ASELSAN Genel Müdürü Haluk Görgün, proje kapsamında kullanılacak olan Elektronik Harp Sistemi, Atış Hakimiyet Radarı, Lazer İkaz Sistemi, Torpido Karşı Temkin Sistemi, 3 Ebatlı Arama Radarı, Seyir ve LPI Radarı, Seyir Destek Sistemleri, Ataletsel Seyrüsefer Sistemi, Muharebe Sistemleri, 76 mm Top Atış Hakimiyet Sistemi ve 25 mm Stabilize Top Sistemi’nin ASELSAN tarafından sağlanacağını söyledi.