Trump, Amerika Birleşik Devletlerindeki Şiddet Hadiseleri Sonrası Şiddet İçerikli Video Oyunlara Savaş Açtı

Trump, Amerika Birleşik Devletlerindeki Şiddet Hadiseleri Sonrası Şiddet İçerikli Video Oyunlara Savaş Açtı

Ülkelerde reelleşen terör atakları nedeniyle bir hayli suçsuz insan yaşama veda ediyor. Bu hamlelere mani olmak için ise devletlerin özel teşkilatları, kendi yaşamlarını hiçe sayarak ek mesai yapıyorlar.

Geçtiğimiz cumartesi günü Teksas’taki bir mağazada Walmart yaşanan terör hamlesi neticeyi 20 yurttaş yaşamını kaybetmişti. Bu hamleden yalnızca birkaç saat sonra ise bu sefer Ohio’da başka bir silahlı atak reelleşmiş ve 9 şahıs öldürülmüştü.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump ise bugün ehemmiyetli söylemelerde bulundu. Yaptığı konuşmada Trump, internetin ve video oyunlarının atakları klasikmiş gibi göstermesini suçladı.

Sosyal medya platformlarının saklı ve karanlık bölgelerinden ve bu içeriklerin hasarlı yanlarından bahseden Amerika Birleşik Devletleri Başkanı “Şiddetin cemiyetimizde gururlandırılmasına artık bir son vermeliyiz. Bunlar arasında vahim denebilecek görüntüler barındıran video oyunları da yer alıyor” ifadelerini kullandı.

Gençlerin çok basit bir biçimde şiddeti klasik gösteren şeyleri kabul edebileceğine değinen Trump, bu cins gidişatların bir daha yaşanmaması için bu cins oyunların en kısa zamanda tamamen kaldırılması ya da büyük miktarda eksiltilmesi gerektiğini söylüyor.

Lüzumlu harekâtların şipşak başlatılması gerektiğini laflarına ilave eden Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’nın tümcelerine karşılık Şubat ayında ortaya konulan bir çalışma, şiddet içerikli oyunları oynayan şahısların asıl dünyadaki kızgın tutumlarının değişiklerinden daha fazla olduğunu gösteren rastgele bir ispatın bulunmadığını öne sürüyor.