Ticaret Savaşının iPhone Maliyetlerini Nasıl Etkileyeceğine Dair Yeni İddia

Ticaret Savaşının iPhone Maliyetlerini Nasıl Etkileyeceğine Dair Yeni İddia

Apple tahlilleri ile tanınmış olan Ming-Chi Kuo, Apple’ın Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasındaki gerginliğin Apple’ın yeni iPhone maliyetleri üzerindeki mümkün tesirine dair söylemeler yaptı. Ming-Chi Kuo, Apple’ın tedarik zincirini ve son uygulanmaya başlayan gümrük ödentilerinin mümkün maliyetlerini hesaba kattığında, Amerika Birleşik Devletleri’li işletmenin maliyet çoğalışını göğüsleyebileceğini ve bu çoğalışın, en azından kısa vadede son harcayıcıya yansımayacağını söyledi.

Kuo ek olarak, Apple’ın Çin dışındaki imalini çoğaldıracağını ve böylece Amerika Birleşik Devletleri’nin uyguladığı gümrük aidatlarından tamamen korunacağını belirtti. 

iphone-x

Yeni gelen haberlere göre Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, toplam bedeli 300 milyar doları bulan bazı yeni Çin mülklerinden %10 gümrük ödentisi alınmasını öngören bir yasa tasarısı hazırlıyor. Apple daha evvel bu cins yasalar sebebiyle gelecekte mahsullerinin maliyetlerinin çoğalabileceğini söylemişti. İşletme payları bu sebeple %2 kıymet kaybetti.

 

Kuo’ya göre ise Apple, Amerika Birleşik Devletleri’deki büyük pazar hisseyi ve otomoasyonlu yapım sistemleriyle bu noktanın üzerinde kalmayı muvaffak olacak. İşletmenin Vietnam ve Hindistan’daki yapım kuruluşlarının da arzları karşılamaya yeteceği belirtiliyor. 

apple-mac

Eş bir gidişatın Mac kategorisindeki mahsuller için de geçerli olduğunu iddia edebilmek ise oldukça efor. Mac makineler için Amerika Birleşik Devletleri içinden gelecek arzı karşılayacak yapım, 2021 senesine kadar Çin dışından karşılanamayacak. AirPod ve Apple Watch aygıtların imali ise Çin dışında yapılacak.