Tesla’nın Elektrikli Arabaları Ne Kadar Emin?

Tesla'nın Elektrikli Arabaları Ne Kadar Emin?

Kaliforniya merkezli Tesloop ismindeki bir işletme, Tesla’nın elektrikli taşıtlarının hudutlarını zorlayarak bu taşıtların ne kadar emin olduğunu test etti. İşletmenin filosunda bulunan yedi adet Tesla taşıtı toplamda 4 milyon kilometre yol yaptı ki bu da tek bir vasıtanın 482 bin kilometre yol yaptığı anlamına geliyor. Bu kadar uzun kullanımdan sonra bu taşıtlar ne gibi meselelerle karşılaştı?

Tesloop filosundaki taşıtlar Model S, Model 3 ve Model X’deri oluşuyor. Bu firma, San Diego ve Los Angeles arasında harekâtlarını hakikatleştiriyor. Taşıtlar, bir ayda 27 bin kilometre yol yapabiliyor ve bazen bir gün içerisinde iki kere şarj olma lüzumu dinliyorlar.

Uzun kullanım neticeleri

Tesla Model S

Tesloop’un satın aldığı taşıtlardan bir tanesi, ayyaş bir sürücüyle yapılan çarpışma sonrası filodan çıkarıldı ancak kalan taşıtlar hali hazırda kullanılmaya devam ediliyor. Tesloop’un kurucusu Haydn Sonnad, Quartz ile yaptığı görüşmede henüz hiçbir vasıtanın “yaşı dolayısıyla can vermediğini” ancak taşıtların tamamen meselesiz de olmadığını söyledi.

Quartz’ta yer alan bilgiye göre, garanti kapsamında altı pil değiştirildi. Sonnad, bu farklılıkların imal ya da montaj yanılgıları nedeniyle hakikatleştirildiğini söyledi. Tesloop, piller yıprandıkça tüm elektrikli otomobillerinin erimlerinde düşüş olduğunu dile getirdi. Quartz’a yapılan söylemeye göre Tesla Model X’in 418 kilometre’lik erimi, 531 bin kilometre’den sonra 321 kilometre’ye düştü.

Tesla Model 3

Tesloop, ayrıca iki eksen ve bir dizi koltuk da değiştirdi. Bir modelin ön sırçasının değiştirilmesi ise takribî 3 ay sürdü. Model S’teki geri çekilebilir kapı kolları da bazı problemlere neden oldu. Bunun haricinde flaş bellek yongasındaki cılız nokta da 1.800 dolarlık bir maliyet oluşturdu.

Bahsedilen bir hayli mesele, Tesla ekipmanlarının ve yazılımlarının erken versiyonlarıyla irtibatlıydı. Sonnad, Model 3 ile beraber bu meselelerin hepsinin ortadan kalktığını da ifade etti ve Model 3’nam, Model S ve Model X’in yarı maliyetine sahip olmasını beklediğini söyledi.