Tesla, 1,5 Milyon Kmye Kadar Katlanan Pil Tescili Aldı

Tesla, 1,5 Milyon Kmye Kadar Katlanan Pil Tescili Aldı

Geçtiğimiz günlerde Tesla’nın pil araştırma ortağı Jeff Dahn ve Dalhousie Üniversitesi’ndeki takımının elektrikli bir vasıtada 1,5 milyon kmden fazla yol gidebilecek yeni bir pil hücresi üzerindeki testlerin etkileyici neticelerini dinlemiştik. Test edilen pil, yeni jenerasyon “Single Crystal” NMC katotuna ve yeni bir gelişmiş elektrolite sahip bir Li-Ion pil hücresi.

Tesla, Jeff Dahn’in ve takımının mucitleri olduğu bir evvelki araştırmada test edilen pile eş bir batarya hücresi için, yeni bir tescil müracaatında bulundu. Yeni tescil, hücrelerin performansını çoğaldırmak için elektrolit, vinilen karbonat VC ve dört değişik katkı maddesi kullanan yeni bir batarya hücresine odaklanıyor. Takım, tescil müracaatında katkı maddelerinin performansta nasıl bir çoğalış gösterdiğine söylüyor ancak bu katkı maddelerinin beraber nasıl çalıştıklarını kavramak şu an için hâlâ efor.

Bu yeni pil, Tesla için büyük bir artıya dönüşebilir

tesla batarya patent

Bataryaların zaman içinde daha uzun müddet direnmesinin yanı gizeme bu teknolojinin de pil maliyetini düşüreceği öngörülüyor. Araba üreticisi geçmişte Model 3’nam pilinin 1,5 milyon km katlanacak biçimde inşa edildiğini iddia etmişti ancak pil, bu mesafenin sadece yarısı kadar performans gösterebilecek.

Tesla, bu yeni teknoloji hücrelerin ömrünü uzatabilirse elektrikli taşıt pazarı giderek kalabalıklaşırken Tesla için çok büyük bir satış çoğalışı yaşanabilir.