Telefonların Fazla Isınma Meselesine Potansiyel Bir Çözüm Bulundu

Telefonların Fazla Isınma Meselesine Potansiyel Bir Çözüm Bulundu

Günümüzde kullanılan elektronik makineler, içlerinde bulunan bitleri manyetik olarak etkileyen sistemler kullanıyor. Singapur Devlet Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Kısmı’nden tahlilciler, ‘dönüş dalgası’ ismi verilen bir manyetizma sistemi geliştirdi. Bu da aygıtların daha bereketli çalışmasını sağlıyor. 

Ananesel elektronik yongalarındaki joule ısı mutasyonu sebebiyle aygıtların sıcaklıkları yükselir. Bunun nedeni aygıtın içerisinde devamlı hareket hâlinde bulunan akımdır. Bu usul de hem yongaların yeterince bereketli olmasını maniler hem de enerjinin boşa gitmesine neden olur. 

Akım yerine dönüş kullanılacak:

araştırmacı

Tahlilciler, ananesel elektronikte kullanılan elektron enjeksiyon usullerini kullanmak yerine mıknatıslanmayı değiştirmekte ‘dönüş dalgaları’ kullanmayı muvaffak oldu. Dönüş dalgaları, manyetik materyallerin sıralanmasında bozunmalar yaratıyor ve kuasi parçacık açısından ele alındığında magnolar olarak adlandırılıyor.

Bilim insanları, yaptıkları çift katlı sistemde bir antiferromagnetik manon taşıma kanalı ve bir topolojik izolatör dönüş kaynağı kullandı. Dünya tarihinde bir ilk olarak dönüş dalgası kullanan ve bir sonraki ferromanyetik tabakaya oda sıcaklığında yüksek yararlılıkla geçen bir sistem tanıtmış oldular.

Yeni geçiş sistemi, hareketli şarjı geride vazgeçiyor. Hâliyle daha az joule ısı mutasyonu oluyor. Bu da genel olarak sistemin sürekli olarak ısınmasının önüne geçiyor. Araştırmanın başında bulunan profesör Yang, ısınma meseleleriyle sık karşılaştıklarını ve bu meseleleri ortadan kaldırmak için böyle çalışmalar yaptıklarını söyledi. Genel olarak aygıtların ısınması ve yavaşlamasını çözmek istediklerini de ilave etti.

Potansiyel kullanım alanları:

ferromagnet

Profesör Yang, magnon torkunun oda sıcaklığında manyetizma geçişini sağlayabileceğini göstermenin ilk emelleri olduğunu söyledi. Bu özel yapı, daha uzun süreli ve daha düşük ayrışmalı elektron dönüşleri yapmayı olası kılıyor. 

Daha sonra bu teknoloji kullanılarak manyetik RAM’ler MRAM oluşturulabilecek. “Manyetizma mutasyonunda magnon tork sistemi üzerine raporumuzun, ‘dönüştronikler’ açısından oyunu değiştireceğini umuyoruz” diyen tahlilcilerden Dr. Wang, bu raporun ardından yeni magnonik araştırmalarının dışında mangonlarla çalışan aygıtların gelişim sürecinin de görüleceğini söyledi. 

Takım, araştırmalarına daha da bereketli magnon sistemler geliştirme çalışmalarıyla devam edecek. Ayrıca magnonların elektronik aygıtlarda kullanılması sağlanacak. Araştırma, 29 Kasım’da Science mecmuasında yayınlandı.