Tanzim Satış Noktaları ile Alakalı Öğrenmeniz Gereken 4 Mevzu

Tanzim Satış Noktaları ile Alakalı Öğrenmeniz Gereken 4 Mevzu
Tanzim satış noktalarının hizmete girmesi ile beraber ‘Tanzim satış noktası nedir?’, ‘Nerelerde, neden heyetti?’ gibi yanıtsız suallerin cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Hükumetin, çoğalan yiyecek maliyetlerine tedbir olarak ortaya koyduğu tanzim satış noktaları, mahallî belediyeler tarafından Pazartesi günü haysiyetiyle yurttaşın hizmetine açıldı. Büyük bir kavga mevzusu olan tanzim satış noktaları, ilk günden itibaren büyük alaka gördü. Açılması ile beraber tanzim satış noktaları ile alakalı kafalarda birkaç sual işareti oluştu; tanzim satış nedir? Tanzim satış noktaları nerelere neden heyetti? BBC Türkiye, bu suallere dört maddede cevap vermeye çalıştı.

1- Tanzim satış nedir?

Sabah gazetesi yazarı Erdal Şafak, 2012 senesinde yazdığı köşe yazısında tanzim satışın, 1970’li senelerde yarıyılın İzmir belediye başkanı İhsan Alyanak’ın kazanç seviyesi düşük olan şahısların eti, kömürü, sebze ve meyveyi piyasaya göre daha ucuza almalarını sağlamak için bir usul geliştirmesiyle ortaya çıktığını aktarmıştı.

O zamanlarda açılan tanzim satış noktaları, daha sonra Tansaş marketlere dönüşüyor ve 80’li senelerde Tansaş, tanzim satış reelleştiren bir market zinciri haline geliyor. İlk olarak Doğuş Grubu bünyesine katılan Tansaş, 2005 senesinde ise Migros’a satıldı. Tanzim satış reelleştiren ilk marka, böylece yavaş yavaş silinip gitmiş oldu.

2- Tanzim satış noktaları nerelerde heyetti?

Tanzim satış noktaları İstanbul’da 50, Ankara’da ise 15 değişik noktada hizmete açıldı. Tanzim satış çadırları Ankara’da hafta içi her gün 10.00-22.00 saatlerinde, İstanbul’da haftanın yedi günü 10.00 ile 19.00 saatleri arasında satış hakikatleştirecek. Tanzim satış noktalarında kredi kartı da geçerli olacak.

3- Tanzim satış noktalarında hangi mahsuller bulunuyor?

Henüz yeni bir uygulama olan tanzim satış noktalarında şu an için domates, salatalık, ıspanak, patates, soğan, patlıcan ve biber gibi mahsullerin satışı asıllaşıyor ancak ilerleyen yarıyılda mahsul spektrumunun çoğalması bekleniyor. Tanzim satış noktalarına gelen yurttaşların her mahsulden 3 kg alma hakkı bulunuyor.

4- Tanzim satış noktaları neden heyetti?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Şubat tarihli AKP grup buluşmasında, ‘’Biberiydi, çarlistonuydu, patlıcanıydı, domatesiydi; her şeyde bu maliyetlere gerekirse ayar sürükleme kararını aldık, adımlarımızı atacağız. Belediyelerimiz aracıyla biz bu adımları atacağız.’’ lafları ile tanzim satış noktalarının açılacağını belirtmişti.

Tanzim satış noktalarının kurulmasının en ehemmiyetli sebebi yiyecek maliyetlerindeki enflasyonun fantastik seviyelerde izlemesi. Öyle ki; çarliston biberdeki bir aylık maliyet çoğalışı %87.87, patlıcanda %80.94, ıspanakta 67.63, seviyelerine erişmiş gidişatta. Geçmişte neredeyse tüm meyve ve sebzeleri kilo kilo alan yurttaş, taneyle alır hale gelmiş gidişatta.

Kaynak : https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-47206934   0 0 0 0 0 Emoji İle Tepki Ver 0 0 0 0 0